Szaruhártya sérülés, perforáció
A ,,szemsérülések” fogalma rendkívül tág, ide soroljuk minden a szemgolyót, szemhéjakat illetve szem környékét ért sérüléseket. Állatoknál nagyon gyakoriak és sok esetben – amennyiben a szaruhártya sérül – sürgősségi ellátást igényelnek.
Ide sorolhatjuk a szemkörnyék szúrt, lőtt, harapott stb. sérülésein át, a szemhéjak hasonló sérüléseit, a szaruhártya idegen testeket, melyek leggyakrabban üvegszilánk, növényi részek (tövis, tüske, faforgács), toklász. Sérülést okozhatnak ezen kívül különböző veszélyes maró folyadékok is. Az egyik leggyakoribb szaruhártya sérülést macskák okozzák, a karmolásból eredő szaruhártya sérülés nagyon veszélyes és nemcsak macskákat, hanem kutyákat (és természetesen embereket, főként kisgyermekeket!) is érinthet.
Milyen tüneteket vesz észre az állat tulajdonosa a szaruhártya sérülésénél?
Ha a kutya, macska rendszerint csak az egyik szemére hirtelen hunyorog, fájdalmat jelez, dörzsöli a szemét, és/vagy a kötőhártya kipirul, duzzad, a szaruhártya „homályossá” válik, akkor enyhébb vagy súlyosabb szemhéj, kötőhártya vagy szaruhártya sérülés valószínűsíthető. Annak eldöntése, hogy a sérülés milyen súlyosságú sürgős állatorvosi vizsgálatra van szükség.
Hogyan látja el az állatorvos ezeket a sérüléseket?
A szaruhártya szúrt vagy karmolásból eredő sérülései nagyon veszélyesek, főként karmolásnál nagyobb a fertőzés esélye. A szaruhártya perforáció ha nincs sürgősen ellátva, az állat szemének az elvesztésével járhat. A seb ellátása során a szaruhártyát hajszálvékony, legtöbbször felszívódó varrattal egyesítjük. Ehhez mikrosebészeti eszközökre, speciális nagyítószemüvegre vagy operációs mikroszkópra van szükség. A legtöbb esetben a műtétet követően ún. pislogóhártya lebenyt készítünk a szem védelme miatt. Ilyenkor az úgynevezett harmadik szemhéjat ,,húzzuk rá” a szaruhártyára, amely nem csak fizikailag védi a szaruhártyát, hanem táplálja is, elősegítve a sebgyógyulást. A pislogó hártya lebenyt idővel oldjuk és ellenőrizzük a szaruhártya állapotát. A kötőhártya sérülései gyakran nagyon rémisztőek, a nyálkahártya rendkívül megduzzadhat, kipirul, de ha a sérülés biztosan csak a kötőhártyát érinti, általában sebészi kezelés nem szükséges.
A szemhéjak sérüléseit a bőrsérülésekhez hasonló szabályok szerint látjuk el, figyelembe véve, hogy megőrizzük a szemhéjak eredeti anatómiai pozícióját. Természetesen e három szemterület gyakran nem külön, hanem együtt sérül, így komplex és gyakran kihívást igénylő állatorvosi ellátásra van szükség.
dr. Fenyves Ildikó
Szemészeti betegségek tájékoztatói állattulajdonosoknak:
- Szürkehályog – Cataracta
- Collie szembetegség – CEA
- Ínhártya-gyulladás – Episcleritis
- Zöldhályog – Glaukóma
- Harmadik szemhéj mirigyének előesése – ,,Cherry eye”
- Harmadik szemhéj porcának előesése
- Kötőhártya gyulladás macskánál – Herpesz vírus
- Írisz coloboma
- Könnycsatorna rendellenességek
- Kötőhártya-gyulladás, kutya – conjunctivitis
- Kötőhártya-gyulladás, macska – conjunctivitis
- Szemlencse ficam – luxáció
- Kisebb szemgolyó – Mikroftalmia
- Pillaszőrök rendellenességei – distichiasis, trichiasis
- Prominens (túlzottan kiemelkedő) orr-redő / orr-redő trichiasis
- Szemgolyó előesése – Proptózis
- Retina diszplázia
- Retina atrófia
- Retinaleválás, -vérzés
- Retrobulbáris tályog és az orbitális cellulitisz
- SARD – hirtelen kialakuló retina degeneráció
- Szaruhártya disztrófia, degeneráció
- Szaruhártya fekély
- Szaruhártya-gyulladás – Überreiter szindróma (Pannus)
- Szaruhártya / kötőhártya idegen test
- Szaruhártya sérülés, perforáció
- Szaruhártya sequestrum
- Szárazszem-betegség – Keratoconjunctivitis sicca (KCS)
- Szemhéjállási rendellenességek – entrópium, ektrópium
- Szemhéjdaganatok
- Uveitis, kutya
- Uveitis, macska
- Symblepharon