Oltás, csipezés, kezelés „macskabarát” módon ?
Oltás, csipezés, kezelés „macskabarát” módon ?
Felmérések szerint világszerte ismert tény, hogy a cicatartók jelentős részét a kedvencét ért stressz tartja vissza attól, hogy macskáját állatorvoshoz vigye.
Ez nem véletlen, a macskák sokkal stresszérzékenyebb állatok, mint a kutyák és sokszor önmagában a gazdi jelenléte nem tud elég megnyugvást adni nekik egy számukra idegen, ijesztő környezetben.
Rendelőnkben mindent megteszünk annak érdekében, hogy a macskák számára a lehető legkisebb stresszt, frusztrációt okozza az állatorvosi vizsgálat vagy beavatkozás.
A teljesség igénye nélkül említenénk néhány lépést ezek közül:
- Már a behozatal előtt szívesen segítünk a gazdinak tanácsokkal, annak érdekében, hogy az ideutaztatás könnyen menjen. Fontos például, hogy a macskahordozó ne jelentsen stresszforrást. Ha van rá lehetőség, érdemes elől tartani, puha fekhelyet beletenni, meleg mellé helyezni és/ vagy néha ott etetni a cicát, hogy pozitív élmény kötődjön hozzá. A hordozó befújható természetes szorongásoldó macska feromon készítménnyel. Amennyiben azonban cicánk már sok korábbi rossz tapasztalattal rendelkezik és retteg az utazástól, javasoljuk a gabapentin tartalmú kapszula használatát behozatal előtt. Erről részletesen itt olvashat: http://allatorvos.net/szorongasoldo-kapszula-macskaknak-kezelesek-elott/
- Rendelőnkben elkülönített macskaváróban várakozhat cicájával, aminek lényege, hogy nincsenek a kutyák fizikális közelében, magasan és takarva lehetnek elhelyezve.
- A kezelőben először csak feltesszük a hordozót a vizsgálóasztalra, elé egy szorongásoldó macska feromonnal befújt puha pokrócot terítünk és kinyitjuk a hordozó ajtaját. Sosem nyúlkálunk a hordozóba, nem húzzuk ki erőszakkal a grabancánál fogva cicát. Hagyjuk neki, hogy maga merészkedjen elő. A legtöbb cica egy idő után kidugja a fejét, elkezd szaglászni, érdeklődni. Ezután a gazdit megkérjük, hogy vegye le a hordozó tetejét, így a cica a biztonságos, ismert helyén marad, miközben látja a gazdiját, így sokkal nyugodtabbak.
- Figyelünk rá, hogy felesleges, hirtelen zajok, nagy mozdulatok, hangos gépek, lehetőleg ugatós kutyák ne hallatszanak, mert ez a cicáknak nagyon félelmetes lehet.
- Ösztönzésképpen sok jutalomfalatot és ún. „nyalatótálat” használunk, ami el is vonja a cica figyelmét és pozitív élményt nyújt számára. Fontos emiatt, hogy ha lehet, éhgyomorra hozzák a gazdik a cicákat, hogy motiváltak legyenek az elfogadásra.
- Egy puha pokróc nagyon jó szolgálatot tesz, mert ahogy belebugyoláljuk a cicát, rögtön elbújva, biztonságban érzi tőle magát. Sokszor akár a szemüket is érdemes letakarni vele ugyanebből az okból. Elég mindig azon a részen kinyitni a pokrócos „fedést”, ahol az állatot épp vizsgáljuk (pl.: mellkasnál fonendoszkópos hallgatózáskor). Amíg a gazdival beszélgetünk, a cica mindenféle „zavarás” nélkül lehet a biztonságot adó pokrócban.
- A cicákat lassú mozdulatokkal kell kezelni, a használt eszközöket (pl.: lázmérő, fonendoszkóp, fültükör) érdemes használat előtt nekik megmutatni, megszagoltatni.
- Néhány, nagyon ritka esetben a legjobb szándékkal sem lehet egy cicát kellően megnyugtatni, például „vadon befogott”, kóbor, kézhez nem szokott macskák esetén. Ebben az esetben abban hiszünk, hogy sokkal humánusabb az állat kezelését szakszerű nyugtatás-bódítás mellett végezni, mint erőszakkal bánni vele. Emellett munkavédelmi szempontból is ez a kívánatos. Szerencsére már számos korszerű, hatékony és biztonságos bódító szer áll rendelkezésre. Az ilyen cicákat a hordozóból be lehet juttatni egy speciális hálóba, amiben fedetten, elbújva érzik magukat, és ezen keresztül a bódító injekció beadható.
Témák:
Címkék:
Adomány gyűjtés Akció Allergia Babeziózis Bolha Bőrbetegség Csípőízületi diszplázia Dobermann Euthanasia Fogkő eltávolítás Fogápolás Hőguta Időskori kivizsgálás Kennelköhögés kisállat Kubai kékrák Kutya kölyök Macska Macskaleukózis meleg Műtét Nyúl Oltás Száraz szem Szűrővizsgálat Sün Teknős Táplálási tanácsok Vemhesség Veseelégtelenség Veszettség Vírusos fertőző betegség Érdekes eset
Keresés a honlapon:
Ajánlott bejegyzések:
Macska ivartalanítás
Macska ivartalanítás – miért fontos?
Felelős állattartónak mindenképpen... tovább »
Nyírfacukor xilitol, xilit mérgezés kutyáknál
A xilit (=xilitol) vagy más néven nyírfacukor egy gyakran használt cukorpótló szer.... tovább »
Szilveszteri nyugtalanság kutyáknál – Mit tehetünk ellene?
Ismert jelenség, hogy sok kutya szilveszterkor erős félelmi reakciót, nyugtalanságot... tovább »
Kullancsok a kutyában – újdonságok a védekezésben I.
Újfajta rágótabletta – Hosszú hatású, bolha és kullancs elleni jutalomfalat kutyák... tovább »