Retrobulbáris tályog és az orbitális cellulitisz
Szemünk az arckoponya csontok által létrehozott gödörben (orbita) foglal helyet. A csontos alap és a szemgolyó között lágyszövetek helyezkednek el, melyek védik, kipárnázzák a szemgolyó mögötti területet.
A lágyszövetek gyulladását szaknyelven orbitális cellulitisznek nevezzük. Előrehaladottabb stádiumban, ebből a diffúz gyulladásos formából kialakulhat egy súlyosabb, lokalizáltabb forma, melynek során a szem mögötti területen (retrobulbárisan) tályog alakul ki.A két stádium a klinikai tünetek súlyossága és a retrobulbáris tályog körülírtabb elhelyezkedése alapján különíthető el. Mint kutya szembetegség, és mint macska szembetegség formájában is találkozhatunk ezekkel a kórképekkel.
Mi a retrobulbáris tályog / orbitális cellulitisz kialakulásának oka?
A gyulladás keletkezésének háttere bakteriális eredetű, melynek kiindító oka sok esetben nem felderített.
Gyakori a hátsó zápfogak környékén az ínybe ékelődött idegentest, mely a szemgödör irányába felfelé fúródva okoz fertőzést.
A szemgolyó közelében elhelyezkedő egyéb területről is származhat gyulladás. Többek közt például u.n. zygomatikus nyálmirigy- és a hátsó foggyökerek gyulladása is ráterjedhet a szem mögötti területekre.
A fent említetteken kívül véráram útján történő terjedés eredményeként, akár a szervezet más területén jelen lévő bakteriális gyulladásnak is lehet következménye orbitális cellulitisz / retrobulbáris tályog.
Milyen tüneteket észlelhetünk retrobulbáris tályog esetén?
A tünetek szembetűnőek, hiszen az állat szeme „kidülled”, nagyobbnak tűnik (exopthalmus). Amennyiben ezen tünetek észlelhetők, mihamarabb javasolt állatorvos-szemész felkeresése. A szemkörüli szövetek duzzadtak, kipirultak. A kutya vagy macska sokszor étvágytalan és lázas, a száját nem engedi kinyitni, nem szívesen rág. Jellemző lehet még könnyezés és az állat pislogóhártyájának, másnéven harmadik szemhéjának előesése is.
Hogyan diagnosztizáljuk és kezeljük a retrobulbáris tályogot?
Sok esetben az állatorvos-szemész már a fizikális vizsgálat során megtalálja a hátsó zápfogak környékén lévő duzzanatot, beékelődött idegentestet, vagy az általa létrehozott sérülést.
Biztos diagnózist állíthatunk fel a szemgödör ultrahangos vizsgálatával, amikor az érintett területet pontosan lokalizáljuk, méretét meghatározzuk. A felvétel archiválásával a további ellenőrző vizsgálatok során összehasonlíthatjuk a folyamat javulását, esetleg romlását.
A gyógykezelés során a gennyes váladék elfolyását biztosítjuk, amelyet leggyakrabban a szájüreg felőli feltárással tudunk elérni. Ehhez a beavatkozáshoz rövid ideig tartó bódításra van szükség.
A váladékból mikrobiológiai vizsgálat segítségével meghatározhatjuk a fertőzést okozó baktérium csoportokat, így célzott antibiotikum kezeléssel gyors gyógyulás érhető el általában már a terápia megkezdését követő 24-72 órán belül.
A szisztémás és helyi antibiotikum kezelés mellett fájdalomcsillapítás, valamint a gyógyulási időszakra vonatkozóan, a könnyebb rágás érdekében lágyabb konzisztenciájú táplálék etetése javasolt.
dr. Fenyves Ildikó és Rózsa Gabriella
Kórkép neve:
orbitális cellulitisz és az abból következő retrobulbáris tályog
Elterjedése:
nem ritka
Érintett állatfajok és fajták:
kutya és macska, bármely életkorban. A rövid orrú u.n. brachycephal kutyák és macskák, pl: mopsz, perzsa, anatómiai adottságaiknak köszönhetően (zápfogak-szemgödör távolság) hajlamosabbak lehetnek.
Genetikai öröklődésű-e: szűrhető-e:
nem
Diagnosztika:
fizikális és ultrahangos vizsgálat alapján.
Kezelhető-e:
igen. Jó prognózisú bántalom.
Szemészeti betegségek tájékoztatói állattulajdonosoknak:
- Szürkehályog – Cataracta
- Collie szembetegség – CEA
- Ínhártya-gyulladás – Episcleritis
- Zöldhályog – Glaukóma
- Harmadik szemhéj mirigyének előesése – ,,Cherry eye”
- Harmadik szemhéj porcának előesése
- Kötőhártya gyulladás macskánál – Herpesz vírus
- Írisz coloboma
- Könnycsatorna rendellenességek
- Kötőhártya-gyulladás, kutya – conjunctivitis
- Kötőhártya-gyulladás, macska – conjunctivitis
- Szemlencse ficam – luxáció
- Kisebb szemgolyó – Mikroftalmia
- Pillaszőrök rendellenességei – distichiasis, trichiasis
- Prominens (túlzottan kiemelkedő) orr-redő / orr-redő trichiasis
- Szemgolyó előesése – Proptózis
- Retina diszplázia
- Retina atrófia
- Retinaleválás, -vérzés
- Retrobulbáris tályog és az orbitális cellulitisz
- SARD – hirtelen kialakuló retina degeneráció
- Szaruhártya disztrófia, degeneráció
- Szaruhártya fekély
- Szaruhártya-gyulladás – Überreiter szindróma (Pannus)
- Szaruhártya / kötőhártya idegen test
- Szaruhártya sérülés, perforáció
- Szaruhártya sequestrum
- Szárazszem-betegség – Keratoconjunctivitis sicca (KCS)
- Szemhéjállási rendellenességek – entrópium, ektrópium
- Szemhéjdaganatok
- Uveitis, kutya
- Uveitis, macska
- Symblepharon