Szemhéjállási rendellenességek – entrópium, ektrópium
A szemhéjak kifelé vagy befelé fordulása
A különböző szemhéj deformitások nagyon gyakori tünetek kutyákban. A szemhéjak kifelé vagy befelé fordulása hátterében – főként kutyákban – leggyakrabban örökletes ok áll. Macskákban a legtöbbször sérülés (verekedés) következményeként láthatunk olyan szemhéj alakváltozást, melyet műtétileg kell orvosolni. Bizonyos kutyafajták gyakrabban érintettek, a nagytestű, laza testfelépítésű kutyafajták közül a masztiffok, a bernáthegyi, a moszkvai őrkutya, a leonbergi vagy Bordeaux-i dog említhetők leggyakrabban. A kisebb testű kutyák közül elsőként kell megemlíteni a Shar Pei fajtát és a spánieleket.
A szemhéjak rendellenes állása rendkívül sokféle lehet, a leggyakoribb ha a szemhéj (főként az alsó) befelé fordul. A befelé forduló szemhéj minden egyes pislogásnál irritálja a szaruhártyát, a szem legkülső rétegét, amely jelentős diszkomfort érzetet és fájdalmat okoz. Az állat hunyorog, szeme váladékozik, súlyos esetben a szaruhártya átszakadhat, amely esetén csak sürgős műtéttel menthető meg a szem.
A szemhéjak nemcsak befelé hanem kifelé és fordulhatnak, sőt gyakran úgynevezett kombinált entrópium – ektrópium (befelé és kifelé fordulás) alakul ki, melynek műtéti ellátása is összetettebb.
A szemhéj betegségei, deformitásai rendszerint már fiatal, fél-másfél éves korban észrevehetők, és műtétileg orvosolhatók. Vannak azonban olyan esetek, amikor idősebb korban alakulnak ki a fenti elváltozások. Ilyen például, ha az állat fejét vagy szemkörnyékét sérülés éri, és megváltozik a szemhéjak alakja, kontúrja, vagy ha fogyással járó betegségeknél olyan mértékben csökken a szem körüli (és mögötti) területen a zsírszövet, hogy a szem „beesik” és emiatt befelé fordulnak a szemhéjak. Az alapok felderítésén kívül ilyen esetben is műtétileg kell korrigálni az állat szemhéjait, csökkentve a szem fájdalmasságát.
Hasonló betegség
Szorosan nem a szemhéj deformitásokhoz tartozó kórkép, az ún. prominens orredő, pl. mopszban, amikor az orr és a szem közötti bőrterület olyan ráncos, hogy a felemelkedő bőrredő sérti a szaruhártyát. A tartós irritáció a szaruhártya pigmentációját, illetve ha ez kiterjedt formában jelentkezik, jelentős látásromlást okoz.
Ha a kutyánál vagy macskánál szemmel láthatóan befelé forduló szemhéjat vagy a szemhéj lógását tapasztalja, okvetlenül állatorvosi vizsgálatra van szükség. Hasonlóan sürgős vizsgálatra van szükség, ha az állat hunyorog, fájdalmat jelez, váladékozik a szeme.
dr. Fenyves Ildikó
Szemészeti betegségek tájékoztatói állattulajdonosoknak:
- Szürkehályog – Cataracta
- Collie szembetegség – CEA
- Ínhártya-gyulladás – Episcleritis
- Zöldhályog – Glaukóma
- Harmadik szemhéj mirigyének előesése – ,,Cherry eye”
- Harmadik szemhéj porcának előesése
- Kötőhártya gyulladás macskánál – Herpesz vírus
- Írisz coloboma
- Könnycsatorna rendellenességek
- Kötőhártya-gyulladás, kutya – conjunctivitis
- Kötőhártya-gyulladás, macska – conjunctivitis
- Szemlencse ficam – luxáció
- Kisebb szemgolyó – Mikroftalmia
- Pillaszőrök rendellenességei – distichiasis, trichiasis
- Prominens (túlzottan kiemelkedő) orr-redő / orr-redő trichiasis
- Szemgolyó előesése – Proptózis
- Retina diszplázia
- Retina atrófia
- Retinaleválás, -vérzés
- Retrobulbáris tályog és az orbitális cellulitisz
- SARD – hirtelen kialakuló retina degeneráció
- Szaruhártya disztrófia, degeneráció
- Szaruhártya fekély
- Szaruhártya-gyulladás – Überreiter szindróma (Pannus)
- Szaruhártya / kötőhártya idegen test
- Szaruhártya sérülés, perforáció
- Szaruhártya sequestrum
- Szárazszem-betegség – Keratoconjunctivitis sicca (KCS)
- Szemhéjállási rendellenességek – entrópium, ektrópium
- Szemhéjdaganatok
- Uveitis, kutya
- Uveitis, macska
- Symblepharon