Szemlencse ficam – luxáció
Mit jelent a szemlencse ficama?
A szemlencse a szemben a szivárványhártya „mögött” elhelyezkedő képlet, az egészséges szemben átlátszó, rugalmas képlet, melyet stabil helyzetében az úgynevezett lencsefüggesztő rostok tartanak. E finom kis „szálacskák” azonban károsodhatnak, és részben vagy teljesen elszakadhatnak, ezáltal a szemlencse kimozdul a normál anatómiai helyzetéből.
Amennyiben a függesztő rostok csak részben szakadnak el, és a lencse ,,kibillen”, ezt nevezzük szubluxációnak. Ha rostok teljesen elszakadnak, akkor teljes lencseficam, luxáció alakul ki.
Megkülönböztetünk előre és hátrafelé történő lencseficamot, mivel a helyzetéből elmozdult szemlencse vagy az elülső szemcsarnokba (előre) kerül vagy a szem szemlencse mögötti területébe, az úgynevezett üvegtestbe süllyed.
Mi az oka a lencseficamnak?
Néhány kutyafajtában (szinte az összes terrier fajta érintett) elsődlegesen, örökletesen alakul ki ez a betegség. Sajnos ezekben az esetekben rendszerint mindkét szem érintett, ha nem is azonos időben alakul ki a lencseficam, előbb vagy utóbb az egyik szemet követi a másik szem érintettsége.
Gyakran azonban az ok egyértelműen meghatározható, a szemgolyót ért sérülés következményeként, a szem belső gyulladása miatt (uveitis) vagy szürkehályog esetén is elszakadhatnak a lencsefüggesztő rostok. A szem belső nyomásának az emelkedésekor, glaukóma esetén szintén kialakulhat lencseficam.
Ez utóbbi betegség tehát oka, de következménye is lehet a lencseficamnak. Ugyanis, ha előbb alakul ki a szemlencse ficama, nagyon gyakran akadályozott lesz a csarnokvíz elfolyása, ezáltal a szemnyomás megemelkedik. Ez az az ok, ami miatt a lencseficam ellátása sürgős szemészeti feladat, mert a magas szemnyomás nagyon rövid idő alatt károsíthatja az ideghártyát, ami visszafordíthatatlan látásromlást vagy a látás elvesztését okozza.
A másik jelentős következmény, hogy ha a szemlencse előremozdul, a szem szaruhártyájának a belső felületét érinti, azt károsítja, és a szaruhártya homálya, ödémája alakul ki. A szaruhártya e belső úgynevezett endothel rétege rendkívül sérülékeny, tartós irritációja végleges szaruhártya homályt okozhat.
Milyen tünetek láthatók?
Ha a szemlencse előrefelé mozdul, az esetek többségében az állat tulajdonosa ezt észreveszi, hiszen megváltozik az állat megszokott „tekintete”, egyszerűen fogalmazva: valamilyen nem szokásos képlet figyelhető meg a szem szaruhártyája mögött, ami gyakran az állat fejének az elmozdulásával mozog. Az állat kedvetlen lehet, dörzsölheti a szemét, hunyorog, láthatóan diszkomfort érzete van.
Ha a szemlencse ficama egyéb szembetegségek következményeként alakul ki (lsd. előbb), akkor természetesen az adott kórkép tünetei is észrevehetők (például szürkehályog).
Melyek a kezelés lehetőségei?
Míg az előre luxálódott szemlencse eltávolítása javasolt egyértelműen, addig a hátrafelé, az üvegtestbe merülő szemlencse eltávolításával kapcsolatosan a gyakorló szemész állatorvosok között is megoszlanak a vélemények, mindig az adott esetben, a vizsgálati lelettől függően, minden körülményt (az állat kora, egészségi állapota, egyéb szembetegségek megléte) figyelembe véve döntjük el a kezelés lehetőségeit.
dr. Fenyves Ildikó
Szemészeti betegségek tájékoztatói állattulajdonosoknak:
- Szürkehályog – Cataracta
- Collie szembetegség – CEA
- Ínhártya-gyulladás – Episcleritis
- Zöldhályog – Glaukóma
- Harmadik szemhéj mirigyének előesése – ,,Cherry eye”
- Harmadik szemhéj porcának előesése
- Kötőhártya gyulladás macskánál – Herpesz vírus
- Írisz coloboma
- Könnycsatorna rendellenességek
- Kötőhártya-gyulladás, kutya – conjunctivitis
- Kötőhártya-gyulladás, macska – conjunctivitis
- Szemlencse ficam – luxáció
- Kisebb szemgolyó – Mikroftalmia
- Pillaszőrök rendellenességei – distichiasis, trichiasis
- Prominens (túlzottan kiemelkedő) orr-redő / orr-redő trichiasis
- Szemgolyó előesése – Proptózis
- Retina diszplázia
- Retina atrófia
- Retinaleválás, -vérzés
- Retrobulbáris tályog és az orbitális cellulitisz
- SARD – hirtelen kialakuló retina degeneráció
- Szaruhártya disztrófia, degeneráció
- Szaruhártya fekély
- Szaruhártya-gyulladás – Überreiter szindróma (Pannus)
- Szaruhártya / kötőhártya idegen test
- Szaruhártya sérülés, perforáció
- Szaruhártya sequestrum
- Szárazszem-betegség – Keratoconjunctivitis sicca (KCS)
- Szemhéjállási rendellenességek – entrópium, ektrópium
- Szemhéjdaganatok
- Uveitis, kutya
- Uveitis, macska
- Symblepharon