Retinaleválás, -vérzés
Mi történik a szemben az ideghártya leválásakor vagy „retinavérzésnél”?
A szem ideghártyája az emberi és az állati szervezet egyik legérzékenyebb szövete, rövid ideig tartó ér illetve oxigénellátási zavar visszafordíthatatlan károsodáshoz vezethet.
A retina leválásakor a szemgolyó hátulsó szegmensét „bélelő” több rétegből álló ideghártya rétegei elválnak egymástól, megszűnik a retina mögött lévő érhártya vagy chorioidea rétege és az ideghártya közötti kapcsolat, ennélfogva a retina úgynevezett fotoreceptor rétege károsodik. Az ideghártya leválhat kisebb területen, állatoknál ez akár észrevétlen maradhat, vagy nagyobb területen is, amikor rövid idő alatt hirtelen megvakulhat az állat.
A „retinavérzés” szintén a látást veszélyeztető állapot, amikor a retina rétegeiben felületesen vagy mélyen vérzés keletkezik. Az ideghártya „előtt” vagy „mögött” is kialakulhat vérzés, ilyenkor a retina érhártya vagy üvegtest felöli területén alakul ki kisebb vagy nagyobb vérzés.
Milyen okok vezethetnek a retinaleváláshoz vagy retinavérzéshez?
Mindkét állapot kialakulhat egy már meglévő szembetegség következményeként, vagy gyakran valamilyen egyéb, az egész szervezetet érintő úgynevezett szisztémás betegség résztüneteként. Lencse luxáció, azaz a szemlencse elmozdulása esetén, ha az az elülső szemcsarnok felé mozdul, az üvegtest is előre mozdulhat és következményesen leválhat a retina.
Nem csak a fejet, hanem a testet ért trauma például autóbaleset, magasról való leesés következményeként is kialakulhat az ideghártya kisebb-nagyobb területén leválás vagy akár vérzés. Kutyák és macskák fertőző betegségei, például macskák fertőző hashártya gyulladása (FIP), vagy kutyák szopornyica fertőzése is okozhatja többek között a fenti tünetek kialakulását.
Az ideghártya vérzésének egyik leggyakoribb oka a macskáknál gyakran különböző betegségek következményeként kialakuló magas vérnyomás. Ilyen betegségek az idült veseelégtelenség vagy a macskák pajzsmirigy túlműködése.
Hogyan vizsgáljuk a retina leválást?
Az állat részletes neurológiai és szemészeti vizsgálatán túl, retinaleválás vagy vérzés gyanújakor oftalmoszkópos (szemfenékvizsgálat) és szemészeti ultrahangvizsgálatot végzünk az elváltozás pontos meghatározására. Az első lépés, hogy mihamarabb feltárjuk a háttér okot, és elkezdjük az állat célzott kezelését.
Hogyan kezelhető a retinaleválás?
Ha kiderítettük, hogy mi áll a tünetek hátterében, az alapok kezelésével az esetek egy részében megszűnhetnek a szemészeti tünetek. Példa erre a macskák pajzsmirigy túlműködése: ha a pajzsmirigy funkcióját gyógyszeresen, vagy sebészi úton helyreállítjuk, azaz kezeljük az alapokot, a magas vérnyomás rendeződésével a szemtünetek is javulnak, szerencsés esetben megszűnnek. Sok esetben azonban vagy a háttérbetegség nem gyógyítható (például idült veseelégtelenség) vagy a már kialakult szemészeti következmény olyan fokú, hogy nem tudjuk a látás romlását vagy elvesztését megakadályozni.
dr. Fenyves Ildikó
Szemészeti betegségek tájékoztatói állattulajdonosoknak:
- Szürkehályog – Cataracta
- Collie szembetegség – CEA
- Ínhártya-gyulladás – Episcleritis
- Zöldhályog – Glaukóma
- Harmadik szemhéj mirigyének előesése – ,,Cherry eye”
- Harmadik szemhéj porcának előesése
- Kötőhártya gyulladás macskánál – Herpesz vírus
- Írisz coloboma
- Könnycsatorna rendellenességek
- Kötőhártya-gyulladás, kutya – conjunctivitis
- Kötőhártya-gyulladás, macska – conjunctivitis
- Szemlencse ficam – luxáció
- Kisebb szemgolyó – Mikroftalmia
- Pillaszőrök rendellenességei – distichiasis, trichiasis
- Prominens (túlzottan kiemelkedő) orr-redő / orr-redő trichiasis
- Szemgolyó előesése – Proptózis
- Retina diszplázia
- Retina atrófia
- Retinaleválás, -vérzés
- Retrobulbáris tályog és az orbitális cellulitisz
- SARD – hirtelen kialakuló retina degeneráció
- Szaruhártya disztrófia, degeneráció
- Szaruhártya fekély
- Szaruhártya-gyulladás – Überreiter szindróma (Pannus)
- Szaruhártya / kötőhártya idegen test
- Szaruhártya sérülés, perforáció
- Szaruhártya sequestrum
- Szárazszem-betegség – Keratoconjunctivitis sicca (KCS)
- Szemhéjállási rendellenességek – entrópium, ektrópium
- Szemhéjdaganatok
- Uveitis, kutya
- Uveitis, macska
- Symblepharon