Harmadik szemhéj porcának előesése
A pislogóhártya vagy harmadik szemhéj a belső szemzugban (az orr felőli területen) a szemgolyót kis részében fedő „hártya”, amelyben egy T alakú porc helyezkedik el. Ennek a T alakú porcnak a szára – főként hirtelen növő, fiatal, nagytestű kutyákban – deformálódhat, ezt nevezzük a harmadik szemhéj porcának előesésének. Megjelenhet csak az egyik szemen, de gyakran látunk mindkét oldali előfordulást, illetve ritkábban előfordulhat a harmadik szemhéj mirigyének az előesésével együtt.
A praxisunkban leginkább dogokban észleltük ezt a szemészeti betegséget, azonban a szakirodalomban az alábbi kutyafajták érintettek még: bernáthegyi, német juhászkutya, weimari vizsla, ír szetter. A pislogóhártya porcának a szára az esetek többségében a szaruhártyától „kifelé” domborodik ki, igen ritkán előfordul az ellenkező eset, amikor a szaruhártya felé „befelé” deformálódik a porc. Sporadikusan (elvétve) macskákban is előfordulhat, brit kék macskákban írták le a fenti kórképet egy 2012-es tanulmányban.
Milyen tünetek tapasztalhatóak?
Ennél a kórképnél intenzív fájdalom vagy súlyos szemgyulladás jelei nem észlelhetőek az érintett szemben. Rendszerint enyhe kötőhártya-gyulladás jelei láthatók: a kutya/macska szeme könnyezik, csipás, a kötőhártya kipirult (piros szem), kissé duzzadt, felületét fehéres-sárgás váladék fedi. A pislogóhártya mozgása azonban nem megfelelő, felülete nem egyenletes, így a szaruhártyán lévő könnyfilm-réteg eloszlása sem megfelelő. Hosszútávon idült kötőhártya-gyulladás, a szaruhártya sérülékenysége, és nem elhanyagolható módon folyamatos váladékozás, csipás szem és diszkomfort érzet alakul ki.
Melyek a kezelés lehetőségei?
A leginkább elterjedt és alkalmazott sebészeti technika a deformált porc szárának az eltávolítása, amely az esetek legnagyobb részében jó eredményt ad. Ezen kívül két alternatíva van még, amely alkalmazható bizonyos esetekben. Az egyik, ha a porcszár megfelelő részének az eltávolítását követően a „hiányos” részt egy kis saját ,,porc részlettel” pótoljuk, ezt homotransplantationak nevezzük. A másik technika lényege, hogy alacsony energiájú elektrokauter segítségével „kiegyenesítjük” a porcot, amely egy kevésbé invazív, tehát metszés nélkül, varrás nélkül kivitelezhető sebészeti technika.
A műtétet követően nagyon fontos védőgallér viseltetése az állattal, illetve az előírt szemcsepp(ek) használata. Komplikáció esetenként adódhat; előfordul, hogy túl kevés az eltávolított porcrészlet és ezáltal a deformáció csak kis mértékben csökken, vagy ritkán a harmadik szemhéj mirigyének az előesése alakul ki. Mindegyik komplikáció ritka és reoperációval az összes nem várt szövődmény orvosolható.
dr. Fenyves Ildikó
Szemészeti betegségek tájékoztatói állattulajdonosoknak:
- Szürkehályog – Cataracta
- Collie szembetegség – CEA
- Ínhártya-gyulladás – Episcleritis
- Zöldhályog – Glaukóma
- Harmadik szemhéj mirigyének előesése – ,,Cherry eye”
- Harmadik szemhéj porcának előesése
- Kötőhártya gyulladás macskánál – Herpesz vírus
- Írisz coloboma
- Könnycsatorna rendellenességek
- Kötőhártya-gyulladás, kutya – conjunctivitis
- Kötőhártya-gyulladás, macska – conjunctivitis
- Szemlencse ficam – luxáció
- Kisebb szemgolyó – Mikroftalmia
- Pillaszőrök rendellenességei – distichiasis, trichiasis
- Prominens (túlzottan kiemelkedő) orr-redő / orr-redő trichiasis
- Szemgolyó előesése – Proptózis
- Retina diszplázia
- Retina atrófia
- Retinaleválás, -vérzés
- Retrobulbáris tályog és az orbitális cellulitisz
- SARD – hirtelen kialakuló retina degeneráció
- Szaruhártya disztrófia, degeneráció
- Szaruhártya fekély
- Szaruhártya-gyulladás – Überreiter szindróma (Pannus)
- Szaruhártya / kötőhártya idegen test
- Szaruhártya sérülés, perforáció
- Szaruhártya sequestrum
- Szárazszem-betegség – Keratoconjunctivitis sicca (KCS)
- Szemhéjállási rendellenességek – entrópium, ektrópium
- Szemhéjdaganatok
- Uveitis, kutya
- Uveitis, macska
- Symblepharon