Ínhártya-gyulladás – Episcleritis
A szem külső burka az ínhártya (sclera), amely a szaruhártya „mögötti” területen látható, fehér színű szövet. Viszonylag vastag, kollagén rostokból és kötőszöveti sejtekből álló réteg, amelyet egy vékony erekkel átszőtt réteg, az episclera borít. Az ínhártya gyulladásának több formája van, a gyakoribb formája, az úgynevezett „noduláris” forma. Ilyenkor a legtöbbször a felső, szaruhártyához közel eső területen kisebb-nagyobb duzzanatok jelennek meg. E főként kutyában előforduló kórkép relatíve ritka.
Mi okozhatja ezt a betegséget?
A betegség pontos okát nem ismerjük, azonban feltételezhetően immunmediált folyamatról van szó, ami azt jelenti, hogy az immunrendszer „felismerő képessége” nem megfelelő. Azt, hogy egyes kutyákban ennek mi a pontos oka, és hogy bizonyos fajtákban miért látjuk gyakrabban (pl. skót juhászkutyákban) nem ismert. Trauma, azaz a szemet ért sérülés, ütés ismereteink szerint nem okozhatja ezt a betegséget.
Mitől kell az ínhártya gyulladását elkülöníteni?
Az alapos állatorvosi szemészeti vizsgálat során elsőként a szem különböző daganatos elváltozásait kell kizárnunk, melyek hasonló megjelenést mutathatnak. A részletes szemészeti vizsgálaton túl, elsősorban a „duzzanat” aspirációját végezzük, illetve a szemgolyó és a környező szövetek ultrahangos vizsgálatát.
Az aspirációs citológiai vizsgálat során helyi érzéstelenítés mellett a képletet vékony tűvel megszúrjuk, majd a minta citológiai vizsgálatát végezzük el. A vizsgálat nagy érzékenységű, ami egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy a vizsgálati eredmény nagy valószínűséggel jelzi a folyamat pontos eredetét, így megkülönböztethető, hogy az elváltozás gyulladásos vagy daganatos eredetű. Tekintve, hogy a szem mélyebb struktúráit és a környező szöveteket is át kell vizsgálnunk, ennél a betegségnél mindig szemészeti ultrahangvizsgálatot kell végeznünk.
Hogyan kezeljük a scleritist/episcleritist?
Miután immunológiai folyamatról van szó, sajnálatos módon hatékony eredményt a legtöbbször ún. szteroid tartalmú gyógyszerek alkalmazásával érünk el. Természetesen csak indokolt esetben, és a legkisebb még hatékony adagban írjuk elő a gyógyszer adását. Ma már a szteroid tartalmú gyógyszerek mellett számos, egyéb kezelési lehetőséget is ismerünk, és alkalmazunk sikeresen.
dr. Fenyves Ildikó
Szemészeti betegségek tájékoztatói állattulajdonosoknak:
- Szürkehályog – Cataracta
- Collie szembetegség – CEA
- Ínhártya-gyulladás – Episcleritis
- Zöldhályog – Glaukóma
- Harmadik szemhéj mirigyének előesése – ,,Cherry eye”
- Harmadik szemhéj porcának előesése
- Kötőhártya gyulladás macskánál – Herpesz vírus
- Írisz coloboma
- Könnycsatorna rendellenességek
- Kötőhártya-gyulladás, kutya – conjunctivitis
- Kötőhártya-gyulladás, macska – conjunctivitis
- Szemlencse ficam – luxáció
- Kisebb szemgolyó – Mikroftalmia
- Pillaszőrök rendellenességei – distichiasis, trichiasis
- Prominens (túlzottan kiemelkedő) orr-redő / orr-redő trichiasis
- Szemgolyó előesése – Proptózis
- Retina diszplázia
- Retina atrófia
- Retinaleválás, -vérzés
- Retrobulbáris tályog és az orbitális cellulitisz
- SARD – hirtelen kialakuló retina degeneráció
- Szaruhártya disztrófia, degeneráció
- Szaruhártya fekély
- Szaruhártya-gyulladás – Überreiter szindróma (Pannus)
- Szaruhártya / kötőhártya idegen test
- Szaruhártya sérülés, perforáció
- Szaruhártya sequestrum
- Szárazszem-betegség – Keratoconjunctivitis sicca (KCS)
- Szemhéjállási rendellenességek – entrópium, ektrópium
- Szemhéjdaganatok
- Uveitis, kutya
- Uveitis, macska
- Symblepharon