Kötőhártya gyulladás macskánál – Herpesz vírus
A kötőhártya gyulladás oka
A macska Herpesz vírus (Feline herpes virus, FHV) széles körben előforduló kórokozó. Leggyakrabban fiatal kölyökmacskákban okoz heveny légzőszervi tüneteket és különböző szemészeti elváltozásokat, mint a kötőhártya gyulladás. Amennyiben az állat meggyógyul, az esetek túlnyomó többségében akkor is vírushordozó marad, és élethosszig visszatérő légúti és szemtüneteket (pl. könnyezik a macska szeme) mutathat.
Tünetek
A kölyökmacskákban a Herpesz vírus elsősorban kötőhártya- és szaruhártya-gyulladást idéz elő. A kötőhártya ilyenkor kivörösödik, megduzzad (ún. chemosis). Emellett erős könnyezés jellemző. A kötőhártya-gyulladás általában kétoldali.
A másik igen súlyos macska Herpesz vírus okozta elváltozás a szaruhártya kifekélyesedése. Ennek kezdeti, jellegzetes megjelenése a szaruhártya faágszerű hámhiánya, az ún. dendritikus fekély. Ez az elváltozás általában csak rövid ideig és csak tüzetesebb vizsgálat után látható vagy tehető láthatóvá speciális festési eljárások segítségével.
A vírusszaporodás előrehaladtával a faágszerű fekély kiterjedhet és nagyobb, térképszerű szaruhártya-fekély jöhet létre.
Az is előfordul, hogy a kötőhártya és a szaruhártya gyulladt, fekélyes területei összetapadnak és összenőnek, ún. symblepharon alakul ki. Esetenként az említett elváltozás újszülött korban, 2 hetes kor alatt jön létre, azaz még a szemhéjak felnyílása előtt. Ebben az esetben az összenőtt szaru- és kötőhártya mögött gyulladásos szövettörmelék, genny halmozódhat fel és a szem teljes destrukciója jöhet létre. Ilyen esetekben előfordulhat, hogy sebészileg kell feltárni az összenőtt területeket.
Diagnózis
A tünetek alapvetően jellegzetesek, de nem szabad elfelejteni, hogy más kórokozó is okozhat hasonló elváltozást. Biztosabb diagnózis felállításához a kötőhártyáról, szaruhártyáról vett mintából lehet kimutatni a vírus DNS-t, leghatékonyabban az ún. PCR (Polimerase Chain Reaction = Polimeráz láncreakció) eljárással.
Kezelés
A szemészeti elváltozások kezelése igen fontos, mert ennek elmaradása esetén a szem mélyebb rétegei is károsodhatnak és élethosszig tartó látászavar jöhet létre.
A Herpesz vírusok szaporodásának visszaszorítására többféle humán antivirális szemcsepp vagy tabletta vehető igénybe, illetve lizin hatóanyagú készítmények szájon át történő adásával is jó tapasztalataink vannak.
A kötőhártya-gyulladás tüneti terápiájára gyulladáscsökkentő szemcseppek, a másodlagos bakteriális fertőzések elkerülése érdekében antibiotikum tartalmú helyi készítmények használata javasolt. Kiegészítésként sűrűbb állagú szemgélekkel (pl. dexpantenol vagy hialuronsav tartalmú) tehetjük komfortosabbá a szemet, mellyel csökkenthetjük a könnyezés mértékét.
Amennyiben szaruhártya-fekély is fennáll, intenzív terápia és gyakori kontrollvizsgálat szükséges. A fekély kiterjedtségétől függően számos gyógyszeres hatóanyag, esetleg sebészi eljárás alkalmazható a tovaterjedés megakadályozása és a hámhiány visszaépülésének érdekében.
dr. Paulina Anna
Szemészeti betegségek tájékoztatói állattulajdonosoknak:
- Szürkehályog – Cataracta
- Collie szembetegség – CEA
- Ínhártya-gyulladás – Episcleritis
- Zöldhályog – Glaukóma
- Harmadik szemhéj mirigyének előesése – ,,Cherry eye”
- Harmadik szemhéj porcának előesése
- Kötőhártya gyulladás macskánál – Herpesz vírus
- Írisz coloboma
- Könnycsatorna rendellenességek
- Kötőhártya-gyulladás, kutya – conjunctivitis
- Kötőhártya-gyulladás, macska – conjunctivitis
- Szemlencse ficam – luxáció
- Kisebb szemgolyó – Mikroftalmia
- Pillaszőrök rendellenességei – distichiasis, trichiasis
- Prominens (túlzottan kiemelkedő) orr-redő / orr-redő trichiasis
- Szemgolyó előesése – Proptózis
- Retina diszplázia
- Retina atrófia
- Retinaleválás, -vérzés
- Retrobulbáris tályog és az orbitális cellulitisz
- SARD – hirtelen kialakuló retina degeneráció
- Szaruhártya disztrófia, degeneráció
- Szaruhártya fekély
- Szaruhártya-gyulladás – Überreiter szindróma (Pannus)
- Szaruhártya / kötőhártya idegen test
- Szaruhártya sérülés, perforáció
- Szaruhártya sequestrum
- Szárazszem-betegség – Keratoconjunctivitis sicca (KCS)
- Szemhéjállási rendellenességek – entrópium, ektrópium
- Szemhéjdaganatok
- Uveitis, kutya
- Uveitis, macska
- Symblepharon