Szemészeti beavatkozások és szemműtétek
Kutya, macska szemműtétek leírásai
Bővebben...
Medialis Blepharoplasztika (belső szemzug műtéti korrigálása)
Bővebben...
Cryoepilatio (fagyasztásos epiláció)
Bővebben...
Harmadik szemhéj mirigy repozíció
Bővebben...
Keratotómia, keratektómia
Bővebben...
Pislogóporc deformitás műtéti korrekciója
Bővebben...
Prominens orr-redő (orr-redő trichiasis) műtéte
Bővebben...
Protézis beültetés (szemgolyó)
Bővebben...
Sürgősségi szemsebészeti ellátás
Bővebben...
Szaruhártya sérülések műtétei
Bővebben...
Szaruhártya fekélyek műtéti ellátása
Bővebben...
Szemhéjdaganatok műtétei
Bővebben...
Szemhéj korrekciós műtétek (entrópium, ektrópium)
Bővebben...
Szemgolyó előesés ellátása
Bővebben...
Szemgolyó eltávolítása
Bővebben...
Szürkehályog (Cataracta) sebészet
Bővebben...
Kollagén kontaktlencse alkalmazása szaruhártya problémák esetén
Az állatorvoslásban alkalmazott szemészeti műtétek
Az egyik csoportba tartoznak azok a szemsebészeti beavatkozások, amelyek a szemkörnyéket, a szemhéjakat, a pislogóhártyát, pillaszőröket vagy a kötőhártyát érintik. Ezen műtétek általában nagyítás nélkül vagy nagyítószemüveggel is elvégezhetőek, és alap szemsebészeti műszerezettséget igényelnek.
A szem mélyebb struktúráinak műtéteihez - ilyenek a szaruhártya, a szemlencse, a szivárványhártya műtétei – speciális mikrosebészeti eszközökre van szükség. Ezen eszközök rendszerint kisméretűek, nagyon precíz kivitelezésűek (és sajnos rendkívül költségesek). Az utóbbi műtétek precíz kivitelezéséhez szemészeti operációs mikroszkópra és egyéb berendezésekre is szükség van.
Ilyen például a phacoemulzifikátor, amelyet a szürkehályog műtéteknél használunk. A mikrosebészeti műtétek személyi feltételei is nagyon „szigorúak”. Az operatőrön kívül ilyenkor képzett asszisztensek, technikusok illetve altatóorvos is jelen van. A szem belső struktúráinak műtéteinél pedig az amúgy is szigorú műtéti sterilitás betartása a legszigorúbban betartandó. Egy állat esetén ez különösen nehéz megvalósítani, azonban megfelelő előkészülettel, és úgynevezett izolálással ideális műtéti körülmények mellet végezhető el az adott beavatkozás.
A nagy különbség az embergyógyászat és az állatgyógyászat szemészeti műtéteinél, hogy míg embereknél nagyon sok szemsebészeti beavatkozást (például szürkehályog műtétet) éber állapotban végeznek, az állatoknál ritka esetektől eltekintve a legtöbb szemsebészeti műtét altatásban történik. A másik nehézségünk az állat helyes pozicionálása, hiszen a sokféle fejformájú kutya vagy macska különböző műtéti pozicionálást igényel, ezért különböző támasztékokat és vákuumpárnákat használunk egyes műtéteknél.
Meg kell említeni, hogy állatok esetén az ébredési időszak, az állat utókezelése szintén nehezebb és több komplikációval járhat, mint egy kooperáló embernél, hiszen meg kell akadályozzuk, hogy a kutya vagy macska belekapjon a szemébe vagy dörzsölje. Ezért a műtéteket követően védőgallért kap az állat, és felkészítjük a tulajdonost, mire kell figyelni, hogyan kell védeni a sebet. Ez nagyon sok odafigyelést és törődést, türelmet igényel az állattartó részéről. Szerencsére az ilyen szigorú óvintézkedésekre 8-10 nappal a műtét után már nincs szükség.
Az állatorvosi szemészeti műtéteknek nagy részét képviselik a különböző szemhéjdeformitások korrekciós műtétei, illetve az egyes kutyafajtákban igen gyakran előforduló szemhéjdaganatok. A szemhéjak műtéteinek jelentős hányada, a sérülésből eredő szakított vagy harapott sebek ellátása, ahol a fertőzésveszély miatt különös óvatossággal kell az állatot kezelnünk. Szintén gyakori műtétek a különböző pillaszőr rendellenességek, melyeknél zömében cryoepilatiót, azaz fagyasztásos technikát alkalmazunk, megakadályozva a kiújulást.
A szemészeti praxisban az esetek egy része sürgősségi szemsebészeti ellátást igényel. A szaruhártya sérülései, perforációja vagy a szemgolyó előesése mihamarabbi ellátást igényelnek.
dr. Fenyves Ildikó
A kutya, macska szemműtétek áraival kapcsolatban az Árak aloldalon talál tájékoztatást.
Állatorvos szemészet témák:
Szemészeti betegségek tájékoztatói »
Állattulajdonosok számára készített tájékoztatók és leírások az állatorvosi szemészeti betegségekről.
Szemészeti diagnosztikai eljárások »
A szemészeti betegségek minél pontosabb meghatározásához, és az egészséges állatok szemvizsgálatához szükséges vizsgálataink.
Tájékoztató referáló állatorvos kollégáknak »
Szemészeti beteg állatok beküldéséhez szükséges dokumentumok állatorvos kollégák részére.