Emberek allergiás kockázata az állatszőrre
Nagy vita folyik arról, miért lesz világszerte egyre több asztmás és allergiás beteg, miközben egyre többet tudunk ezekről a kórképekről. Az egyik feltételezés szerint az ún. ,,nyugati” életstílus terjedése jelentősen megnöveli az allergia kialakulásának a kockázatát.
Sajnálatos, hogy az allergiás betegségek legdrasztikusabb növekedését a négy évesnél fiatalabb gyermekekben figyelték meg, ezért sok kutatás és felmérés próbálja földeríteni, milyen okok vezetnek ehhez, van-e összefüggés az állatok közelléte és e betegségcsoport (allergia, asztma, ekcéma) előfordulása között. Sokan ma is azt gondolják, hogy a háziállatok jelenléte esetleg káros lehet a gyermekek immunrendszerére, de a valóságban ennek éppen ellenkezője igaz!
Azoknál a gyermekeknél, akik kutya vagy macska mellett nőnek fel, jelentősen, esetenként felére csökken a későbbi allergia kialakulásának kockázata – derül ki abból a felmérésből, amely során amerikai kutatók több száz gyermeket figyeltek meg születésüktől hét éves korukig.
A háziállat nélküli gyermekek 15,5%-ánál alakult ki macskaszőr-allergia, míg ez az arány csak 11,6% az egyetlen kutyával vagy macskával élők és csupán 7,7% a két állattal egy fedél alatt élők között. Hasonló eredmény mutatkozott a kutyaszőr-allergia mérésekor – 8,6%, 3,5%, illetve 2,6%.
Az egyik legfontosabb allergén tehát a macskaszőr, illetve a faggyúmirigyek terméke, amely igen nagy mennyiségben termelődik, és a szőrzet felületén megszáradva, por alakban nagy távolságokra elkerül a lakás minden zugába. A macskaallergiás betegnél sok esetben perceken belül tüneteket jelentkeznek, ha olyan helyiségbe lép, ahol macska tartózkodott.
Magyarországon azonban még mindig a legaktívabb allergén a parlagfű. Érdekesség, hogy e gyomnövény az Amerikai Egyesült Államok nagy síkságain volt honos és az 1900-as évek elején került hazánkba fertőzött gabonaszállítmányokkal. Magyarországon kezdetben csak körülírt területeken jelent meg, de ma már az ország egész területén megtalálható.
Összeállította: dr. Fenyves Ildikó
Témák:
Címkék:
Keresés a honlapon:
Ajánlott bejegyzések:
Kérdések és válaszok a társállatok euthanasiájáról

Fontos tudnivalók kölyök vásárlásakor

Tudnivalók a Vörös- és sárgafülű ékszerteknős (Trachemys scripta elegans és scripta) tartásáról

Szívférgesség elleni védekezés
