A nagytestű kutyás gazdák rémálma: gyomorcsavarodás
A nagytestű kutyás gazdák rémálma: gyomorcsavarodás
A gyomorcsavarodás egy olyan, könnyen elhulláshoz vezető, sürgősségi kórkép, amelyről tapasztalataink szerint sokszor a rizikócsoportba eső kutyák tulajdonosai sem tudnak.
Leggyakrabban a gyomorcsavarodás agy testű, mély mellkasú kutyákban pl.: dogok, dobermann, német juhász, vizslafélék, szetterek, bernáthegyi, agár, masztiff, esetleg uszkár) alakul ki. Ritkábban fordul elő közepes-, kistestű kutyákban. Nagy mennyiségű táplálék felvétele után az állat intenzív mozgása, játéka, hempergőzése a további hajlamosító tényezők.
Az kitágult, kitelt gyomor izomzatának működése csökken, nehezebben ürül, közben a gyomor által termelt sósavból és a nyál hidrogén-karbonát tartalmából szén-dioxid képződik, valamint az erjedő tartalomból gázok szabadulnak fel. A gyomor anatómiai helyzetéből adódóan hajlamos az átfordulásra.
Ha bekövetkezik a szerv megcsavarodása, akkor a fent említett gázos tartalmak nem tudnak távozni, ezért a gyomor luftballon-szerűen elkezd felfúvódni, ami később akár légzési nehézséget okozhat az állatnak. A gyomrot, a környező szerveket (pl.: lép, hasnyálmirigy) és területeket ellátó vérerekben pangás alakul ki. A hasüregben nyomásfokozódás van, ami a nagyobb vénákat is összenyomja, emiatt a teljes test keringése érintett lesz, perifériás keringési rendellenesség alakul ki, a szövetek rossz vérellátása miatt pedig (mint izomláz esetén), tejsav halmozódik fel, ami savas természete miatt a szervezet „elsavasodásához” vezethet.
A keringés elégtelensége a gyomorfal elhalásához vezethet. Ilyenkor a gyomorfal szerkezete „fellazul” és a benne lévő baktériumok át tudnak szaporodni rajta, az általuk termelt toxinok pedig fel tudnak szívódni.
Legvégsősoron sokk, lépcsavarodás és apró vérrögök kialakulásával járó kórkép is kialakulhat.
Mit vehetünk észre mindebből gazdiként?
- nyugtalanság, fel-alá járkálás, ijedt tekintet
- hányinger, öklendezés
- egyre súlyosbodó felfúvódás, feszülő has (elhízott kutyákban ez nehezebben észrevehető lehet)
- gyors légzés, légzési nehézség (szétterpesztett lábakkal, lehajtott fejjel lélegzés, hasizmok mozgása)
- görnyedt testtartás
Az állat néhány órán belül elfekvő állapotba kerülhet, és sajnos nagy esélye van az elhullásnak is. Éppen ezért a gyomorcsavarodás mihamarabbi állatorvosi ellátása szükséges. Ilyen esetekben az idő múlása ellenünk van.
Nagytestű fajtáknál a nagy kockázat miatt lehetőség van megelőző műtét elvégzésére, melynek során az állat gyomrát néhány öltéssel a hasfalhoz rögzítik.
A gyomorcsavarodás és szövődményeinek műtéti ellátása nem rutin állatorvosi feladat, általában 2-3 fős csapatot és képzett sebészt igényel. Ezért mielőtt elindulunk, mindenképp érdeklődjünk, hogy hol tudják ellátni kedvencünket, nehogy felesleges időveszteséget okozzon több állatklinika végigjárása az életveszélyben lévő állattal.
Témák:
Címkék:
Keresés a honlapon:
Ajánlott bejegyzések:
Emberek allergiás kockázata az állatszőrre

Szív- és bőrférgesség szűrővizsgálat

Segítsünk a menhelyi kutyáknak, macskáknak!

Tudnivalók a kutya ízületgyulladásáról (osteoarthritis)
