Kennelköhögés
Milyen tünetekkel jár a betegség?
A kutyák fertőző légcső és hörgőgyulladását ,,kennelköhögésnek” nevezzük. Ez egy összefoglaló elnevezés, hiszen a betegségnek számos fertőző oka lehet, a tünetek azonban megegyeznek: a kutya rendszerint láztalan, élénk, eszik-iszik, azonban erősen köhög. A köhögés lehet száraz, de akár nedves (,,produktív”) is, amikor az állat fehér, habos váladékot köhög (szinte öklendezik) fel, amit sok gazdi hányásnak gondol. Esetenként szövődményként tüdőgyulladás is kialakulhat, illetve a másodlagos fertőzések miatt gennyes orrfolyás, kötőhártya-gyulladás is jelentkezhet – ilyenkor természetesen a kutya már bágyadt, lázas, étvágytalan lehet.
Mi okozza e betegséget?
Számos vírus képes felső légúti megbetegedést – kennelköhögést – okozni. Néhányat érdemes megemlíteni, így a parainfluenza, Adeno vírus, Herpesz és Reo vírusok illetve a légzőszervi Corona vírus.
Milyen kezelési lehetőségek vannak?
A betegség sokszor magától is elmúlik, mint embereknél egy megfázás. Azonban gyulladáscsökkentőkkel, köhögéscsillapítókkal vagy éppen hurutoldókkal, immunerősítő szerekkel, vitaminokkal és szükség esetén antibiotikummal a betegség lefolyása gyorsítható, a tünetek (főképp a kínzó köhögés) enyhíthetők. Köhögés esetén feltétlenül érdemes állatorvosnak megmutatni a kutyát, hogy a fentiek ideális kombinációjával a beteg a lehető leggyorsabban felépüljön, és ne alakuljon ki súlyos másodlagos fertőzés, mely aztán akár tüdőgyulladáshoz is vezethet. Fontos a beteg állatok pihentetése, pépes eleség etetése, illetve a kutyatársakkal való találkozások korlátozása, hiszen ne feledjük, fertőző betegségről van szó!
Lehet-e a betegség ellen védekezni?
Igen, néhány éve rendelkezésre áll védőoltás. A megbetegedés esélye védőoltással nagyban csökkenthető, így főként a nagyobb kutyatársaságban megforduló ebek (közös séták, kutyaiskola, panzió, kozmetika, stb.) esetében az feltétlenül ajánlott.
Mi a helyzet, ha a kezelés ellenére a kutyának nem szűnik a köhögése?
A kennelköhögés gyakran makacs módon lassan múlik el, így lehet, hogy a javulás elmaradása csak a lassú kórlefolyás eredménye. Elképzelhető azonban, hogy másodlagos fertőzés alakult ki, esetleg egy tüdőgyulladás kezdődik vagy valamilyen háttér ok (pl. légcső problémák) miatt nem javul, így ebben az esetben fontos, hogy a kezelő állatorvos egy kontrollvizsgálat kapcsán ismét találkozzon a kutyával.