Szülészeti ellátás
Szaporodásbiológiai tanácsadás, szülészeti segítségnyújtás és az ivarszervi megbetegedések állatorvosi kezelése
Szaporodásbiológiai ellátás
A szaporodásbiológiai ellátás során sokszor van igény tenyészszukák optimális fedeztetési idejének meghatározására. Ez vérből történő progeszteron-szint méréssel, hüvelytükrözéssel és a hüvelykenet citológiai vizsgálatával történik.
Szülészeti segítségnyújtás
A szülészeti segítségnyújtásban nagy segítséget nyújt az ultrahang készülék, amelynek segítségével fel lehet mérni a magzatok, vagy ellés után a méh állapotát, például az esetleges magzatburok-visszamaradást.
Fontos tudni, hogy amennyiben elakad a magzat a szülőútban, sem manuális, sem gyógyszeres beavatkozást nem javasolt kockáztatni, mert az mind a kölyök-, mind az anyaállat életébe kerülhet. Ilyen esetekben császármetszést végzünk.
Ivarszervi megbetegedések
Az ivarszervi megbetegedések nem ivartalanított állatokban igen gyakoriak.
Gennyes méhgyulladás (pyometra):
Szuka kutyáknál első sorban a gennyes méhgyulladás (pyometra) fordul elő széles körben. A betegség máig tisztázatlan oktanú, hormonális hátterű megbetegedés, amelynek során nagy mennyiségű genny halmozódik fel a méh üregében és a vérkeringésbe felszívódó baktérium toxinok életveszélyes állapotot hoznak létre. Mivel a gyógyszeres kezelés nagyon költséges, nagyon megterhelő és sokkal kisebb hatékonyságú, ezért szinte kizárólag sebészeti ellátás jön szóba.
Macskáknál a betegség sokkal ritkább, az esetek többségében olyan cicáknál találkozunk vele, amelyek fogamzásgátló készítményeket kaptak. Éppen ezért ilyen gyógyszerek alkalmazása ellenjavallt.
Hüvely hyperplasia és -előesés:
Valamivel ritkább az ún. hüvely hyperplasia és -előesés. A betegség tüzeléskor alakul ki. Az ivarzáskor magas ösztrogén-szint hatására a hüvely nyálkahártyája megvastagodik. Egyes hajlamos egyedekben ez olyan túlzott mértékű, hogy a hüvelyen egy körülhatárolt vizenyős, bővérű duzzanat keletkezhet és súlyos esetben a hüvely nyálkahártyája és fala ki is fordulhat és előeshet a külvilágra. Mivel a kutya húgycsőnyílása is itt található, vizelési képtelenség alakulhat ki.
Ezen kívül az elváltozás elfertőződhet, elhalhat és nagyon fájdalmas, így azonnali műtéti beavatkozás szükséges. A kiújulás valószínűsége azonban igen magas, 66 %. Így – mivel a betegség női nemi hormon hatására jön létre – végleges megoldásként csakis az ivartalanítás jöhet szóba.