Macska-, kutyaepilepszia szakellátás
Macska-, kutyaepilepszia szakellátás
A különféle epilepsziás rohamtípusok felismerése és elkülönítése egyéb betegségektől azért fontos, mert ezek jelentkezése esetén a macska vagy kutya epilepszia szakvizsgálat elvégzésére szorul. Ellenkező esetben az állapot súlyosbodásával, illetve a rohamfrekvencia növekedésével kell számolnunk!
A fentiekben leírt rohamtípusok embereknél mindig súlyos megítélés alá esnek, a beteg azonnali kivizsgálása és gondozásba vétele indul az epileptológus orvos részéről. Sajnálatosan kutyák és macskák esetén gyakran csak „hóbortos szokásnak”, neveletlenségnek, viselkedés- vagy magatartászavarnak tulajdonítják ezeket a fokális rohamtüneteket, pedig ezek a betegek éppúgy kezelést igényelnének, mint azok, amelyek görcsökkel és eszméletvesztéssel járó rohamokat mutatnak.
Az epileptológus állatorvos feladata annak a kérdésnek az eldöntése, hogy a kutya neveletlen vagy neurológiai, pszichiátriai és/vagy epilepsziás beteg-e. Epilepszia gyanúja esetén epilepszia szakvizsgálat szükséges.
Elsőként egy nagyon részletes kórelőzményi adatsort (anamnézist) kell felvennie a vizsgáló állatorvosnak, a beteg állat gazdijával történő elbeszélgetés során. Sokat segít, ha ebben az egész család részt vesz, akiknek a körében az állat él. A továbbiakban szükséges az állat teljes, belgyógyászati és neurológiai vizsgálata is, amelyet minden esetben vérvizsgálattal kell kiegészíteni. Esetenként egyéb vizsgálati módszerek (pl.: röntgen, UH) bevonása is szükséges lehet, hiszen az epilepszia mellett ismernünk kell az esetlegesen fennálló társbetegségek jelenlétét és kezelnünk is kell azokat.
Az elektroenkefalografiás (EEG)-vizsgálat az egyedüli módszer az agy normál vagy kóros elektromos tevékenységének (elektromos kisüléseinek) vizsgálatára, ezért elvégzése minden epilepsziás betegnél javasolt kutyák és macskák esetében is, epilepsziás embereknél kötelező érvényű vizsgálati módszer a világ minden országában.
Az epileptológia az ideggyógyászat (neurológia) külön tudományterülete, a humán orvoslásban kb. 50 éve csak erre a betegségre szakosodott orvosok foglalkoznak vele.
A szakvizsgálatra időpontot kell kérni.
Természetesen, ha az állat folyamatos rohamzajlás állapotában (ún.: status epilepticus) van, vagy állapota súlyos (pl.: roham utáni állandósult tudatzavaros állapot) időpont-egyeztetés nem szükséges, az ügyeletes állatorvos azonnal ellátja a beteget. (A részletes szakvizsgálat ilyen esetekben csak az életveszély elhárítása, illetve a mentális állapot rendezése után történik).
Az epileptológiai szakvizsgálat keretében történik a részletes (1-3 órás) kórelőzmény felvétele:
- korábbi belgyógyászati és egyéb betegségek
- az állat élettörténetének, életvitelének, szokásrendszerének megismerése
- az állat személyiségszerkezetének meghatározása (az esetleges ún.: pszichopatológiai tünetek azonosítása)
- rohamok tipizálása
- alkalmi/pszichés roham illetve valódi epilepszia betegség elkülönítése
- az agyi működészavar helyének (ún.: epileptogén laesio) valószínű behatárolása
- a kórjóslat (prognózis) megállapítása
- belgyógyászati és ideggyógyászati (neurológiai) fizikális vizsgálat
- vérvétel és vérlaborvizsgálat helyben
- esetlegesen szükséges egyéb kiegészítő vizsgálatok (Rtg, UH) helyben
- terápiás javaslat (gyógyszerbeállítás, gyógyszerelhagyás) felállítása és eligazítás a roham esetén szükséges otthoni teendőkről
A tulajdonosok a vizsgálatot követően részletes vizsgálati lapot és írásos véleményt kapnak.
Kedves állattulajdonosok!
Szeretnénk tájékoztatni Önöket, első sorban az epilepszia betegségben szenvedő kutyák, macskák gazdáit, hogy 2017. februártól az epilepszia szakellátásban dr. Hermándy-Berencz Katalin kolleganőmmel együtt veszünk részt.
Az epilepszia és hozzá kapcsolódó betegségek köre igen összetett betegségcsoport, a neurológián (ideggyógyászat) belül külön szakterület. Szükségesnek láttuk azt, hogy a szakellátás működésében többen vegyünk részt.
Az epilepsziás betegek gondozása magába foglalja az állattulajdonosokkal végzett konzultációt, az állat rendszeres vizsgálatát, és az állattulajdonossal történő rendszeres kapcsolattartást, ezeket dr. Hermándy Katalin fogja végezni.
Fentiek mellett nagyon fontos az újabb és újabb kutatási eredmények, különféle új vizsgálati és terápiás protokolok folyamatos tanulmányozása és gyakorlatba történő átültetése is, ebben a továbbiakban dr. Hermándy Katalinnal közösen veszünk részt.
A betegek ellátása során a továbbiakban is konzultációs, véleményezési feladatot látok el.
Amennyiben az epilepsziás beteg sürgősségi ellátást igényel (rohamhalmozódás, ún. statusz epilepticusz), lehetőségeink szerint mihamarabb fogadjuk és beosztott kollegánk látja el.
A jövőben epilepsziás kutyák, macskák számára többféle új vizsgálati és kezelési módszer bevezetését is tervezzük.
Üdvözlettel:
Paulina Anna