Cukorbetegség kezelése
A kutya, macska cukorbetegség kezelése
A diabétesz kezelés kutyák és macskák esetén minden esetben a páciens, a gazdi, és a kezelő állatorvos folytonos kiegyenlített csapatmunkáján, együttműködésén múlik.
A diabétesz megfelelő kezelése elsősorban alapos kivizsgálást igényel. A diagnózis után az orvos megtanítja a tulajdonosnak a vércukormérés, és inzulinadás csínját-bínját. Felkésztjük a gazdit az alacsony vércukorszint tüneteinek felismerésére, kezelésére, az inzulintárolás, és használat mikéntjére (Ez készítményenként, és beadó eszközönként változó lehet). A diagnózis után naponta minimum két alkalommal történő inzulinadás szükséges, és a beállítás ideje alatt naponta 3 otthoni vércukorméréssel jár. (Szakirodalmi és tapasztalati alapon kijelenthetjük, hogy a Caninsulin naponta egyszeri adagolása a legritkább esetben bizonyul elegendőnek, a többi készítmény esetén pedig szóba sem jön.) Ebben a periódusban heti 1-2 konzultáció alatt az orvos segítséget nyújt a diabétesz menedzsment alakításában, válaszol a temérdek felmerülő kérdésre.
A cukorbeteg kutyák és macskák beállítás semmiképp sem gyorsan, sokkal inkább hetek alatt kivitelezendő, az állat közérzete, víztereinek változása miatt.
Amennyiben a beállítással sikerül stabil szintet elérni, úgy később a hetente néhány alkalommal naponta 3 mérés is elég lehet a kezelés monitorozására. És a vérlabort, fizikális vizsgálat kontrollját is csak 3-4 havonta kell ismételni. Még a további kiegészítő vizsgálatokat 6-12 havonta. A szükséges vizsgálatok nagyban függnek például attól is, hogy az állat szenved-e valamilyen egyéb betegségben.
Az állatok esetén a hosszútávon megfelelő vérglükóz tartomány 5-13 mmol/l között alakul-amikor ennek közelébe érünk a beállítással, ott otthoni, vagy kórházi vércukorgörbe mérés (egy napi 1,5-2 óránként mért értékek által képzett diagram) az, amivel ki tudjuk zárni a hypoglicaemiát (alacsony vércukor szintet). Ez mindenképpen elsődleges eszköze a jól kivitelezett kezelés megítélésének.
Összeállította:
dr. Bády Diána