Diagnózis
A kutya, macska cukorbetegség diagnózisának felállítása
Ha az előzőekben olvasható tünetek némelyikének megléte alapján az állatunk cukorbetegségre gyanús, akkor mindenképpen forduljunk állatorvoshoz.
Az első lépés egy alapos kórelőzmény felvétel és fizikális vizsgálat. Amennyiben arra lehetőség van, az első találkozás alkalmával helyben vércukormérésre is sor kerül.
Kevéssé ismert tény, hogy macskák esetén a helyben mért vércukorszint pusztán a rendelői körülmények miatt, adrenalin hatásra, akár 12-15 mmol/l-ig is felszökhet – ezesetben mindenképp számításba kell venni a stressz hyperglicaemiát (stressz okozta magas vércukorszintet).A helyben mért egyszeri vércukor érték önmagában nem mérvadó.
Ezért már az első találkozás alkalmával érdemes vért venni legalább egy kisrutin-vérkép vizsgálati panelre.
Egyrészt a diabétesz egyéb tipikus eltéréseket is okoz a vérben (magas vérzsír szintek, magasabb kálium szint, magasabb foszfor szint, kiszáradásra utaló elváltozások, kisebb mértékű májenzim eltolódás…), ami alátámaszthatja a diagnózisunkat.
Másrészt a hasonló tünetekkel járó egyéb betegségek gyanújának megerősítésére vagy kizárására is alkalmas (például vesebeteg állatokra is jellemző, hogy sokat isznak és fogynak).
Végül a legfontosabb az ún. fruktózamin nevű paraméter lekérése, amely gyakorlatilag a megelőző 2-3 hét “átlagos vércukorértéke”, kutya és macska esetén ez az egyik kulcsa a diagnózisnak.
Ezenkívül arról is képet kapunk a rutin vérlabor segítségével, hogy van-e már a cukorbetegségnek esetleg következménye, például a májelzsírosodás vagy hasnyálmirigy-gyulladás nem ritka.
Célszerű vizelet vizsgálatot is végezni, amely képet ad arról, hogy ürül-e a vizelettel vércukor – állatoknál ez mindig kóros – és csak bizonyos vérbeli vércukor szint felett következik be, és a szövődményes hólyagfertőzésre is fény derülhet.
Mivel a diagnózis pillanatában sokszor kiszáradás, vagy hasnyálmirigy-gyulladás áll fenn, támogató terápiára, kórházi ellátásra is szükség lehet. Amennyiben szürkehályog is elkezdett kialakulni, úgy szemészeti szakvizsgálat is javasolt.
Összeállította:
dr. Bády Diána