Kutya, macska bőrgyógyászati szakvizsgálat
Miért jött létre a kutya, macska bőrgyógyaszati szakvizsgálat?
A kutya, macska bőrgyógyászati esetek diagnosztizálása sokszor nagy kihívást jelent az állatorvosoknak. Egy állatorvos kollégám mondta egyszer, hogy azért nem kedveli a bőrgyógyászati eseteket, „mert egy adott bőrbetegség rengeteg különböző féle bőrtünetben megnyilvánulhat és az egyes bőrtünetek a legkülönfélébb bőrbetegségek miatt létrejöhetnek”. Tulajdonképpen így lehetne összefoglalni a bőrbetegségek diagnosztikájának elsődleges nehézségét.Ugyanakkor alapszabály, hogy hatékony kezelést csak pontos diagnózis felállítása után lehet végezni.
A kutya, macska bőrbetegség kezelése azért is fontos, mert a bőrbetegségek sok esetben a szervezet egészét érintő immunrendszeri vagy hormonális kórképek részjelenségei.
Miért találkozunk gyakran sikertelenül kezelt bőrbeteg kutyákkal és macskákkal?
Gyakori tapasztalat, hogy egy-egy enyhébbnek tűnő bőrprobléma esetén kezdetben a könnyebbnek tűnő utat választják, azaz az alapos vizsgálatai procedúra helyett egy adott gyógyszeres kezeléssel próbálkoznak a tüneteket megszüntetni. Később azonban a bőrtünetek súlyosbodnak, vagy visszatérnek, amelyet esetleg ismételt vagy újabb – kivizsgálás nélkül választott – gyógyszeres kezelés követ. Általában az a tapasztalat, hogy a fenti eljárás végül ugyanolyan szervezési és anyagi terhet ró az állat tulajdonosára, mintha már legelső alkalommal is egy hosszú, alapos vizsgálati protokollon ment volna keresztül a beteg állat.
Tapasztalataink szerint sok kedvenc éveken át szenved olyan bőrtünetektől, amelyek gyógyíthatók, vagy karbantarthatók lennének, mert az éveken át tartó sikertelen terápiás próbálkozások után a tulajdonosban az a nézet alakul ki, hogy a betegség nem kezelhető.
A kutya, macska bőrbetegségek gyógykezelése általában valóban nem könnyű, kifejezetten sok kitartást
és türelmet igényel az állattartótól (és az állattól is). Ennek egyik oka, hogy a kültakaróba a gyógyszerek nehezebben juttathatók el hatékony mennyiségben, mint más szervekhez. Általában nagy adagban és heteken-hónapokon át kell adagolni a gyógyszereket a hatékonyság eléréséhez. A hosszas, esetenként költséges gyógyszeres kezelésre idő előtti felfüggesztésekor a beteg könnyen visszaesik. Nehézséget jelenthet a hónapokon át szükséges gyógyszerbeadás az állatnak, a rendszeres gyógysamponos fürdetés, a sok esetben szükséges szigorú diétás táplálás megvalósítása, vagy az állat tartási környezetének folyamatos és alapos kezelése.
A diagnózis fontossága
Mivel az előírt kezelések hosszú időn keresztül komoly áldozatvállalást igényelnek, igen fontos, hogy – amennyiben lehetséges – ezekre csak megfelelő diagnózis felállítása után kerüljön sor.
A bőrgyógyászati szakvizsgálat annak érdekében jött létre, hogy minden bőrbeteg kutya és macska számára részletes és alapos kivizsgálás lehetőségét nyújthassunk.
A bőrgyógyászati kivizsgálás részeit képezi a részletes kórelőzmény felvétele, az állat fizikális vizsgálata és a különböző, ún. kiegészítő vizsgálatok. A szakvizsgálat keretében rutinszerűen alkalmazott módszerek a Wood-lámpás vizsgálat, bolhafésű és ragasztószalag-módszer használata, bőrkaparék mikroszkópos vizsgálata, baktérium- és gombatenyésztés, trichoszkópia (a szőrszálak mikroszkópos vizsgálata), fülváladék vagy bőrduzzanat citológiai vizsgálata, vérkép és általános biokémiai vizsgálat, hormonszint mérések és terheléses tesztek és a bőrbiopszia.