A rendelőnk nyitva tartása és kollégáink rendelési ideje:

RENDELŐ NYITVATARTÁS
Hétfőtől – Péntekig8:00 - 20:00
Szombaton9:00 - 13:00

SZEMÉSZETI RENDELŐ NYITVATARTÁS
Hétfőtől – Péntekig9:00 - 19:00

Online bejelentkezés



SZEMÉSZET SZAKELLÁTÁS
dr. Abuzant Balázsdr. Fenyves Ildikódr. Kröninger Katadr. Tikos Réka
Hétfő12:00 - 19:009:00 - 15:00--
Kedd12:00 - 19:00-9:00 - 15:00-
Szerda11:00 - 18:009:00 - 15:00--
Csütörtök--9:00 - 15:009:00 - 19:00
Péntek10:00 - 18:0012:00 - 19:00--

A rendelési idő az állatorvosok műtéti beosztásától függően valamint szabadság esetén változhat!


Kisállat Szemészeti Szakrendelő Hálózat

Sürgős szemészeti esetben a fentiektől eltérő időpontban is segítséget nyújtunk.

Rendelőnk a Kisállat Szemészeti Szakrendelő Hálózat tagja, amely az év minden napján 9-19 óráig ellátja a sürgős szemészeti ellátást igénylő kutyákat és macskákat.

Kérjük önöket az előzetes bejelentkezésre!

Rendelő:
+3623 451-103 | +3630 263-7762
Szemészeti ellátás:
+3670 701-4022
Epilepszia:
+3620 215-7121

Amennyiben ragaszkodik valamelyik állatorvos kollégánkhoz, kérjük, az időpont egyeztetés során jelezze.

​Macska ivartalanítás

Kategória: ​Ivartalanítás

Macska ivartalanítás – miért fontos?

Felelős állattartónak mindenképpen ivartalanítania kell macskáját, amennyiben azt nem tenyésztési céllal tartja. Ennek okai a következők:

1. Közismert, hogy Magyarországon a kóbor, gazdátlan állatok száma rendkívül magas, holott ezekben a statisztikákban nincsenek benne azok az egyedek, amelyeknek ugyan van gazdája, de nem kapják meg a szükséges gondoskodást.  Ne szaporítsuk tovább az ilyen állatok számát! Ha esetleg el is tudnánk ajándékozni egy-egy kiscica almot, akkor inkább menjünk el egy menhelyre és segítsünk a már megszületett és szenvedő állatokon, minthogy újabbakat segítsünk a világra!

2. Általános jelenség, hogy a nőstény macskatartók szembesülnek a túlszaporodás problémájával, de a kandúrok gazdái erről nem vesznek tudomást. Pedig a gazdátlan, sanyarú sorsú kiscicák megszületéséért ők éppoly felelősek!

3. A nem ivartalanított állatokkal igen nehéz együtt élni. A nőstény macskák viselkedése ivarzáskor megváltozik, izgatottak, hempergőznek, hangosan nyivákolnak és sokkal többet ürítenek vizeletet a lakás legkülönbözőbb szögleteiben. Az ivarérett kandúrok vizelete és speciális szaganyagai, amelyek spriccelésével időnként megjelölik a ház különböző pontjait, rendkívül bűzös.

4. A nem ivartalanított macskák messze elcsatangolnak, nagy területeket járnak be, ezért sokkal nagyobb eséllyel lesznek autóbalesetek vagy kutyaharapások áldozatai. Kullancsokkal vagy féregpetékkel is gyakrabban fertőződnek.

5. A kandúrok párzási időszakban alig táplálkoznak, szinte minden idejüket verekedéssel töltik. A harapások, karmolások általában egymás fejét érik, így szinte kivétel nélkül megállapítható a fültőmirigy (nyálmirigy) gyulladása, a fülek harapott sebei, sokszor szaruhártya sérülése a szemek karmolása következtében. A mély harapások nyomán nagyon gyakran gennyesztő baktériumok szaporodnak el a fej, nyak szöveteiben és gennyel telt kötőszövetes képletek (tályogok) alakulnak ki.

6. A verekedés közben a közeli kontaktus miatt a kóbor, gondozatlan egyedektől bolhát, fülatkát, egyéb parazitákat kapnak el a kandúrok.

7. Ebben az időszakban immunállapotuk jelentősen gyengül, minden fertőzésre fogékonyabbá válnak. Számos gyógyíthatatlan betegség vírusával fertőződhetnek, mint amilyen pl.: a macskaleukózis, a macska-AIDS vagy a fertőző hashártyagyulladás (FIP) vírusa. Ezek közül nem minden betegség ellen létezik vakcina.

8. A nőstény macskák az első ivarzásukkor még nem érik el a teljes testi fejlettséget, ezért vemhesülésük ekkor még nem javasolt. Ilyen esetben az ellés és a szoptatás során szervezetük rendkívül „lezsarolódik”.

9. A különféle fogamzásgátló (tablettás, injekciós) készítmények állatoknál nagyon sok mellékhatással rendelkeznek és komoly betegségeket okozhatnak, ezek közül nem ritka kórkép a méhmirigyek elfajulása, gennyes méhgyulladás stb.

10. Tudományosan megalapozott tény, hogy a nőstények ivartalanítása nemhogy nem jár egészségkárosodással, hanem számos középkorú, idős állatoknál gyakran előforduló betegség kockázatát jelentősen csökkenti. Gennyes méhgyulladás ivartalanított állatokban nem fordul elő, az emlődaganatok kialakulásának esélye minimálisra csökken, ahogy a macskákban előforduló, az emlők mirigyszövetének túlburjánzásával járó betegségnek is (hyperplasias fibroadenoma komplex). Egyébként, ha az említett betegségeket diagnosztizálják egy nem ivartalanított állatban, akkor azok orvoslásának része szintén az ivartalanítás lesz, de ekkor már egy idős, beteg állatban kell elvégezni ugyanazt a műtétet, amelynek kockázata jóval nagyobb, mintha azt megelőzésképpen már fiatal korban elvégezték volna.  

Összeállította: dr. Paulina Anna

2 hozzászólás to “​Macska ivartalanítás”

  1. Milli says :

    Olyan kérdésem volna, hogy legkorábban mikor végzik el a nőstény cicán az ivartalanító műtétet?

    • Klapka says :

      Kedves gazdi!

      A műtét javasolt legkorábbi időpontja, 3-4 hónapos kor. Kijáró cicáknál maximum 5-6 hónapos korig nagyon érdemes elvégztetni, mert ekkor már könnyen vemhesülhet a cica.

      Üdvözlettel:
      dr. Paulina Anna

Fel