Mit kell tudni a bolhásságról?
A bolhák valódi kártétele
Kedvenceink bolhássága manapság is hétköznapi probléma. Annak ellenére, hogy a gazdik a parazitát nagyon jól ismerik, a bolhák valódi kártétele kevéssé nyilvánvaló.
A bolha:
A kifejlett bolhák 2-3 mm nagyságú, oldalirányban lapított, ugrólábbal rendelkező vérszívók. Petékkel szaporodnak, a petékből kikelő lárvák 1 mm méretű, „kukacszerű” állatok. A peték nagyon ellenállóak, hónapokig életképesek maradnak a környezetben. A lárvák nem a gazdaállaton, hanem annak környezetében – szőnyegekben, padlórepedésekben – élnek, nem vérszívók. A felnőtt bolhák is csak táplálkozni járnak az állatra, életük nagy részét a környezetben töltik. Ezért fordul elő, hogy sok esetben az állatorvosi rendelőben nem tudunk bolhát „fogni” az állaton, noha a tünetei egyértelműen bolhásságra utalnak.
A bolhásság kártétele:
A bolhák közvetlen kártétele a vérszívásból adódik. Kölyökállatoknál vérszegénység alakulhat ki, felnőtt állatainkat a bolhacsípés okozta viszketés zavarja. Ez nem azonos az ún. „bolhanyál okozta allergiás bőrgyulladással (FAD)”. Utóbbi esetben az allergiás kutya szervezete akár egyetlen bolhacsípésre is igen hevesen reagál, az állat általában a combon, ágyékon véresre vakarja, harapdálja magát.
A bolhák több betegséget is terjesztenek. Az ún. uborkamagképű galandféreg lárvái a bolha szervezetében fejlődnek. Amikor a kutya, macska „bolhászkodik”, harapdálás közben elfogyasztja a bolhát, vele együtt a galandféreg lárvát is, majd kifejlődik a belében a galandféreg. Ez a féregfaj emberre is fertőző!
Védekezés:
A gazdik sokszor panaszkodnak, hogy a bolhairtás nem járt sikerrel. A fentiek ismeretében érthető, hogy nem elég a kedvencünkön látható kifejlett bolhák elpusztítása (pl.: samponnal, spot onnal), ennél még fontosabb a környezetben lévő lárvák kiirtása. Célszerű olyan spot on („cseppentős”) készítményt választani, amely a felnőtt bolhák elpusztítása mellett a lárvák kikelését is megakadályozza. Ezt a dobozon a bolha képe alatti másik rajzzal jelölik, amely a „hernyószerű” lárvát ábrázolja.
Ezen kívül nagyon fontos a környezet alapos takarítása, fertőtlenítése is. A szőnyegek alapos porszívózása, kedvencünk rongyainak, takaróinak 90°C-on történő kimosása, a mosható felületek fertőtlenítése.
Végezetül fontos tudni, hogy nem elég a bolháktól egyszer „megszabadulni”, folyamatos, egész éven át történő védekezés szükséges, hiszen kedvencünk – a közhiedelemmel ellentétben – legtöbbször nem másik kutyával, macskával való érintkezéssel, hanem a környezetből kapja el a bolhásságot.