Ketogén diéta, mint epilepszia kezelési lehetőség
Magyarországon elsők között személyre szabott ketogén diéta kutyák részére a Klapka Állategészségügyi Központban!
Kedves Gazdik!
Új szolgáltatásként szeretnénk bevezetni az epilepszia szakellátás keretén belül a ketogén diéta alkalmazását, azon belül is egészen pontosan az MCT diétáét. A ketogén diéta elsősorban a humán orvoslásban alkalmazott módszer terápiarezisztens epilepsziás betegeknél. A speciális diéta lényege: magas zsír és alacsony szénhidrát és fehérje bevitel. Célja, hogy a szervezetet „kényszerítse”, hogy a zsírokból fedezze energiaigényét. Ennek hatására a zsírok lebontásából ún. keton típusú anyagok keletkeznek, és úgynevezett „ketózis” (=ketonanyagok túlsúlya)” alakul ki. A ketózis a teljes szervezetben jelentkezik – így az agyban is – ami csökkentheti az idegsejtek kisülési hajlamát, vagyis az epilepsziás rohamok mennyiségét.
Az MCT diéta a ketogén diéta egyik változata. Ebben az esetben a szénhidrát mennyiség nincs csökkentve, de az eleség egy nagyobb részét csak úgynevezett MCT (medium chain triglycerids), vagyis közepes szénláncú zsírsavak teszik ki. A közepes szénláncú zsírsavak előnye, hogy sokkal könnyebben és gyorsabban alakítanak ki ketózisos állapotot, mint a többi zsírsav. Ez azért fontos, mert háziállataink esetében sokkal nehezebb kialakítani a „ketózis” állapotát, a szakcikkek pedig azt mutatják, hogy kutyák esetében az MCT diétával ezt sokkal jobban el lehet érni, mint a hagyományos ketogén diétával.
Az MCT diéta számos előnnyel rendelkezik: csökkentheti a rohamfrekvenciát, alkalmazásával kisebb antiepileptikus gyógyszerdózisok is elegendőek lehetnek, így csökkenti ezek mellékhatását, javítja a kognitív funkciókat.
Azonban az MCT diéta esetében is felléphetnek mellékhatások. Ezek előfordulása ritka, mind a szakirodalmi vizsgálatok, mind a saját tapasztalatok alapján. Lehetséges mellékhatások: átmeneti hasmenés, hányás, esetlegesen hasnyálmirigy gyulladás kialakulása. A megelőzés érdekében a diéta megkezdése utáni első 2 hónapban 2 alkalommal vérből a hasnyálmirigy állapotának nyomon követése javasolt.
Az MCT diéta egyedileg, személyre szabottan összeállított eleség, mely során figyelembe vesszük az állat testsúlyát, életkorát, energiaigényét, amennyiben jellemző munkavégzés, annak az energia igényét, speciális betegségeket (pl. eleségallergia).
Az állatokban végzett MCT diétával kapcsolatban egyelőre még kevés a szakirodalmi adat, az információink korlátozottak. Az elmúlt időszakban rendelőnkben vizsgáltuk, hogy saját betegeink esetében a személyre szabott MCT diéta milyen pozitív hatásokkal, illetve mellékhatásokkal jár. Csak úgy, mint szakirodalomban, mi is azt tapasztaltuk, hogy az MCT diéta a betegek körülbelül 40%-ában hoz szignifikáns rohamfrekvencia csökkenést (a rohamok száma legalább 50%-kal csökken a kiindulási rohammennyiséghez képest), mellékhatások pedig ritkák voltak. Mind a szakirodalmi vizsgálatok során, mind saját betegek esetében első sorban gyógyszeres terápia mellett, kiegészítő kezelésként alkalmaztuk a diétát. Ez minden esetben az epilepsziás betegekkel foglalkozó állatorvos feladata, hogy eldöntse, hogy gyógyszeres terápiával kiegészítve vagy esetleg csak önmagában is adható a diéta az adott páciens esetében.
Mi szükséges ahhoz, hogy az állatomnál elkezdjünk MCT diétát?
- Epilepsziával foglalkozó állatorvosi vizsgálati lelet: ez azért nagyon fontos, mert az első és legfontosabb tisztázandó, hogy valóban epilepszia beteg-e az adott állat (mert sok más betegség okozhat hasonló tüneteket), továbbá mindenképp karban kell tartani az állat betegségét a diétától függetlenül is, fontos megítélni, hogy van-e szükség gyógyszeres terápiára, ha igen, akkor az állat esetében egyedileg milyen gyógyszerre van szükség. Elengedhetetlen, hogy a Tulajdonos tisztában legyen az állat betegségével, annak várható kórjóslatával és lehetséges háttérokaival. Fontos, hogy fel legyenek tárva az esetleges belgyógyászati háttérbetegségek, ugyanis több olyan betegség van, ami mellett az állatnál nem alkalmazható az MCT diéta (pl. cukorbetegség, súlyos májbetegség…)
- Részletes vérvizsgálati lelet
- Rohamnapló (mikor voltak epizódok, milyen hosszúak voltak, ha van gyógyszeres terápia, hogy reagáltak rá)
- Az állatot minden esetben hozni kell a vizsgálatra, hogy fizikális vizsgálat történhessen, felmérhessük az ún. BCS-t (body condition score-t) és lemérhessük a pontos testsúlyt
Az MCT diéta konzultációt most bevezető áron 16 000 ft-ért tudjuk biztosítani minden kedves érdeklődőnek, a konzultáció időtartama 60 perc!