Madármentés
Napjainkban a környezetünkben élő vadmadarakra számos veszély leselkedik. Sokunkban felmerül, hogy a balesetet vagy mérgezést szenvedett állat láttán segítséget nyújtsunk ezeknek a kis, törékeny, kedves élőlényeknek.
Mit tegyünk, ha beteg, legyengült, sebesült madarat találunk?
Ha külső sérülés nem is fedezhető fel egyértelműen a madáron, a betegség legbiztosabb jele, hogy hagyja magát megfogni, nem repül el. A beteg madár kiszolgáltatott, gyakran képtelen menekülni, fél az embertől, védekezni próbál.
A madár befogása kellő óvatossággal történjen. A ragadozó madarak komoly sérülést okozhatnak. Célszerű egy rongydarabot dobni a madárra, a ragadozó madarakat kesztyűben megfogni. A vergődő madarat szárnyánál, lábánál ne fogjuk meg, mert az könnyen csonttöréshez vezet.
A sérült madarat méretének megfelelő jól zárható papírdobozba helyezzük el, kalitkába, ketrecbe ne tegyük, mert kétségbeesett szárnycsapkodásával, vergődésével további sérüléseket okozhat magának. A sérülés mértékétől függően mielőbbi szakértői ellátásra lehet szükség, ma már több állatorvosi rendelőben felkészültek a beteg, befogott madarak ellátására.
Talált fiókák
A tavaszi-nyári időszakban az elárvult fiókák felnevelése még szakembereknek is nagyon nehéz feladat, és gyakran a leggondosabb ellátás ellenére sikertelen.
Elsőként a legfontosabb feladatunk felmérni, hogy az árvának tűnő kismadár ténylegesen elveszítette-e a szüleit. Sok madárfaj, például a városi környezetben gyakran előforduló fekete rigó fiókája már röpképtelen korában elhagyja a fészket. Így a bokor alatt magányosan üldögélő fióka megtévesztő lehet, mert valószínűleg nem az, a szülő pár még követi és gondozza napokig.
A vihar áldozatául esett fészkek, elpusztult szülők esetén azonban nagy szükség van az árva fiókák gondozására, felnevelésére. Ez több hetes szinte állandó etetést és felügyeletet is jelenthet.