Fülöpke sorsa nehezen indult
2012. októberben egy hétvégi napon keresett fel minket Fülöpke gazdája. A német juhász kölyök 8 hetes volt akkor. Az újdonsült gazdi 10 napja hozta el a tenyésztőtől és a kiskutya azóta folyamatosan beteg volt. 10 napja küzdöttek a hasmenéssel és hányással. Két napja nem is evett már Fülöpke. Meglátva a csonttá-bőrré soványodott kölyköt, összeszorult a szívünk, testsúlya mindössze 1,9 kg volt. Ahova leraktuk, ott maradt, olyan gyenge volt. A szőrzet telis-tele bolhaürülékkel, a bolhák vérszívása miatt enyhe vérszegénység volt megállapítható.
Meg kellett mondanom a gazdinak, hogy bizony a kiskutya élete hajszálon függ, olyan súlyos a kiszáradás, a lesoványodottság, ami egy kölyök állaton különösen súlyos körülmény. Emiatt azonnal vénakanült helyeztünk be, és megkezdtük az intravénás infúzió adását, ami a felborult elektrolit- és folyadékháztartást rendezni tudja. Fülöpke annyit szenvedett már addigra, hogy eléggé ellenállt a kezelésnek, ficergett, nyüszögött egyfolytában.
Végül asszisztensünk ölében elaludva „vészelte át” az infúzió lecsepegését. Számos tablettás, injekciós gyógyszert kapott és felszereltük a gazdit egy igen koncentrált, nagy energiatartalmú gyógyfolyadékkal, amelyet étvágytalanság esetén kényszertáplálásra szoktunk használni. Otthon este a fecskendős etetést Fülöpke szívesen vette és néhány nap alatt váratlanul jól javult az állapota. 4 nap múlva már 2,6 kg-t nyomott. A kezelést otthon a gazdi fejezte be, 3-4 nap után infúzióra már nem volt szükség. Diétás tápot kapott és a bolhairtást, féreghajtást is el lehetett már végezni.
Két hét múlva azonban újabb tünetet észlelt a gazdi. A kiskutya eleven, sokat hízott, de a mellső lába kifele fordult. Fülöpke lábát meglátva egy percre átfutott az agyamon, hogy esetleg trauma érhette, a most már féktelenségig eleven kiskutya rosszul ugrott valahonnan le. Ez nagy gondot okozhat, mert a növekedésben lévő kutyáknál a csöves csontok megnyúlásában szerepet játszó porcszigetek (ún.: epifízis fúgák) sérülése komoly növekedési zavart eredményez.
Azonban megmérve Fülöpkét, a 4,4 kg-os testsúlyt látva, inkább arra gyanakodtam, hogy a hosszú táplálékhiányos állapotot követő hirtelen
nagy energia- és fehérjebevitel okozta a problémát. Ilyenkor a hosszú csöves csontok növekedési üteme rendkívül nagy lehet, amely ilyen végtagállási rendellenességet eredményezhet. Ez a betegség tipikusan a „túl jól tartott” nagytestű kutyakölykök betegsége. Fülöpke gazdijával megbeszéltük, hogy most már csökkentsük az eleség mennyiségét, ne álljon folyamatosan előtte, egyen csak napi háromszor. Egy hét múlva örömmel láttuk, hogy „csodák csodájára” a kiskutya lába kiegyenesedett.A bolhákat mind egy szálig sikerült kiirtani, Fülöp mégis sokat vakarózott az elkövetkező hónapokban. A „minden ok nélküli” vakarózás hátterében kutyáknál általában allergiás megbetegedés áll, emiatt megkértük a gazdit, hogy a táplálékallergia kizárása céljából váltsa át Fülöp szokásos tápját egy hipoallergén gyógytápra. Ez meg is történt, és a kivakart, vörös foltok lassan megszűntek. Fülöpke hatalmas, domináns német juhásszá fejlődött. Most már csak egy feladat vár a gazdikra, hogy a sok mindenen keresztül ment kutyust ne csak kényeztessék, hogy Fülöpke kezelhetőbb lehessen.