Kisállat szemészeti diagnosztika – Eljárások
Kutya, macska szemészeti diagnosztikai eljárások tájékoztatói
Bővebben...
Elektroretinográfia (ERG vizsgálat)
Bővebben...
Gonioszkópia
Bővebben...
Könnycsatorna átjárhatóságának vizsgálata
Bővebben...
Könnytermelés mérése
Bővebben...
Kötőhártya biopszia, citológia és mikrobiológiai vizsgálatok
Bővebben...
Látásvizsgálat, neurológiai vizsgálat
Bővebben...
Retinoszkópia
Bővebben...
Réslámpa biomikroszkópia
Bővebben...
Röntgenvizsgálat (koponya, szemkörnyék)
Bővebben...
Szemészeti szűrővizsgálatok
Bővebben...
Szemészeti ultrahangvizsgálat
Bővebben...
Szemfenékvizsgálat (direkt és indirekt oftalmoszkópia)
Bővebben...
Szemnyomásmérés (tonometria)
A diagnózis kórhatározást jelent állatorvosi és humán orvosi vonatkozásban is. A diagnózis során igyekszünk minél pontosabban meghatározni az adott betegséget. A diagnosztika az egyes betegségek felismerésének a módszertana. A pontos kórhatározáshoz rendszerint különböző diagnosztikai eszközökre van szükség.
Természetesen vannak olyan esetek, amikor semmilyen műszeres vizsgálatra nincs szükség, „már az ajtóban” megállapíthatjuk az állat betegségét. A szemészetben azonban ez ritkán fordul elő, ennek az érzékszervnek az alapos vizsgálatához speciális eszközökre van szükség. Ezek az eszközök nagy részben állatorvosi eszközök, nem a humán gyógyászatban használatos műszereket használjuk több ok miatt. Az egyik ilyen ok, hogy az állat éber állapotban történő vizsgálatához alkalmatlanok azok a humán szemészeti eszközök, melyek használata során a beteg kooperációjára van szükség. Például egy fejtámasszal rendelkező eszközbe nem tudjuk egy kutya fejét belehelyezni, vagy nem tudjuk felszólítani az állatot, hogy nézzen egyik vagy másik irányba. A másik fő különbség a szem anatómiai felépítéséből adódik, amely még állatfajonként is különböző. Az állatorvosi diagnosztikai eszközeink ezért döntő többségében speciálisan állatorvosi célra gyártott eszközök.
Ebben a fejezetben a leggyakoribb állatorvosi diagnosztikai módszereket mutatjuk be az állattartóknak. Igyekeztünk érthetően és látványosan, sok képpel illusztrálva bemutatni azokat az eszközöket és módszereket, melyeket a leggyakrabban használunk a kutyák és macskák állatorvosi szemészeti vizsgálata során. Ezen vizsgálatokat szinte mindig éber állapotban végezzük, van azonban néhány diagnosztikai módszer, amelyhez bódítás alkalmazunk. Ilyen például a koponya illetve a szemkörnyék röntgenvizsgálata, vagy a szem ideghártyájának, a retinának az elektroretinográfiás (ERG) vizsgálata, esetenként a könnycsatorna átjárhatóságának a vizsgálata vagy a különböző mintavételi eljárások (pl. bőrbiopszia vagy nyálkahártya biopszia).
Az állatorvosi szemészetben a szemészeti alapvizsgálat része szinte kivétel nélkül a réslámpa biomikroszkópia, illetve a szemnyomásmérés. Az előbbivel a szem különböző területeit nagy nagyításban vizsgálhatjuk, illetve a különböző elváltozások kiterjedését, mélységét is meghatározhatjuk. A szemnyomásmérés során a szem belső nyomását vizsgáljuk, amelynek emelkedése egyes kutyafajtáknál örökletes jelleget mutat. Ennek az ellenőrzése rendkívüli jelentőségű, mivel a magas szemnyomás fájdalmas, és rövid idő alatt visszafordíthatatlan ideghártya károsodást okoz. Az állatorvosi szemészeti diagnosztika igen fontos, nagyon látványos részterülete a szemfenékvizsgálat, az oftalmoszkópia. Az állatok szemfenék képe rendkívül különböző, nagyon „szép”, és nagy gyakorlat szükséges hozzá, hogy a számos normál variáció mellett a kóros szemfenéki képek elemzését pontosan elvégezzük.
A sokféle állatorvosi diagnosztikai eljárással nagy valószínűséggel nemcsak tüneti, hanem úgynevezett oktani diagnózishoz is jutunk. Ha ismerjük a betegség okát, és a kezelés meghatározásánál nemcsak a tüneteket csökkentjük, hanem az ok megszüntetésére is törekszünk, akkor könnyebben, gyorsabban érjük el a gyógyulást. A kiváltó ok ismerete alapvető ahhoz, hogy a gyógyulás tartós legyen, azaz később ne (vagy minél később) újuljon ki az adott betegség.
Állatorvos szemészet témák:
Szemészeti betegségek tájékoztatói »
Állattulajdonosok számára készített tájékoztatók és leírások az állatorvosi szemészeti betegségekről.
Szemészeti beavatkozások és műtétek leírása »
Szemészeti sebészeti és mikrosebészeti műtéteink leírásai az állattulajdonosok részére.
Tájékoztató referáló állatorvos kollégáknak »
Szemészeti beteg állatok beküldéséhez szükséges dokumentumok állatorvos kollégák részére.