Ivartalanítás, ahogy mi végezzük
Az ivartalanítás nemcsak állatvédelmi kötelességünk, hanem kedvencünk egészség megőrzését is szolgálja. A műtét optimális körülményei viszont igen fontosak.
Az operációk – érthető okokból – mindig a „színfalak mögött” zajlanak, amelyek során a gazdi nem lehet kedvence mellett. Ezért fontosnak tartottuk a részletek ismertetését, hogy Ön a legnagyobb megnyugvással bízhassa ránk a szükséges beavatkozások elvégzését.
1.) Átvizsgálás
A műtét előtt minden esetben alaposan átvizsgáljuk az állatot, hiszen beteg állat – halasztható műtétek esetén – nem kerülhet a műtőasztalra.
2.) Súlymérés
Az altatószerek precíz adagolása érdekében pontos súlymérést végzünk.
3.) Vénakanül behelyezése
A műtét megkezdése előtt vénakanült helyezünk be, amelyen keresztül az állat infúziót fog kapni. Infúzió azért szükséges, mert az altatószerek általában csökkentik a vérnyomást és a vérátáramlást az egyes szervekben, az ennek következtében kialakuló oxigén- és táplálóanyag-hiány a későbbiekben káros folyamatokhoz vezethet.
4.) Premedikáció
Az altatási folyamat akkor a legbiztonságosabb, ha fokozatosan, lépésről lépésre történik. A „premedikáció” során adott gyógyszerek arra szolgálnak, hogy a stresszes állat megnyugodjon, félelmei oldódjanak. Így a műtéti előkészületek könnyebben, az állattal való küzdelem nélkül elvégezhetőek. Ezt követően adhatók be az altatás bevezetésére szolgáló szerek, amelyek a bódult állapotot fokozatosan mélyítik alvássá.
5.) Intubálás (légcsőtubus behelyezése)
Mikor az állat alvó állapotba kerül, légcsőtubust vezetünk be, amelyen keresztül az állat mesterségesen lélegeztethető.
6.) Műtét alatti protokoll
- Rendelőnkben intravénás és altatógépi altatást veszünk igénybe, amely igen biztonságos altatási mód. Sokkal jobban “kormányozható” az altatás felületessége-mélysége, mint ha izomba történik az altatószer beadása
- A műtét teljes időtartam előtt, alatt és után egy külön, az altatásért felelős személy irányítja, figyeli az anesztézia folyamatát, így nem oszlik meg a sebész figyelme. Az altatást végző személy műtéti monitor segítségével figyelemmel tudja kísérni az ún. klinikai alapértékek (légzésszám, szívverés szám, testhőmrséklet), valamint a vérnyomás alakulását és szükség esetén be tud avatkozni.
- Az állat testhőmérsékletét melegítéssel optimális keretek között tartjuk. Ez azért fontos, mert az altatószerek csökkentik a testhőmérsékletet, ami a belső szervek lassult anyagcseréjét eredményezi.
- A műtét során maximális sterilitást biztosítunk. Az abszolút sterilitás betartása érdekében a műtéti területen alapos szőrnyírást és fertőtlenítést végzünk. Az operáló orvos és az asszisztensek szabályos bemosakodás után, műtéti sapkában és maszkban, steril műtéti felszereléssel végzik az operációt. A nem steril körülmények között végzett műtétek sebfertőzéshez, elhúzódó sebgyógyuláshoz, esetenként vérfertőzéshez vezethetnek.
- A műtétekhez a legkorszerűbb sebészi varróanyagokat használjuk.
- Nagy hangsúlyt fektetünk a fájdalomcsillapításra. Minden műtéti beavatkozás járhat fájdalommal, még akkor is, ha az az altatott állapotban nem tudatosul. A fájdalomcsillapítást a műtét előtt megkezdjük, és a műtét alatt és után is fenntartjuk.
7.) Műtét utáni teendők
- Az ébredező állatot biztonságosan helyezzük el és a teljes ébrenlétig gondosan felügyeljük. Mivel hosszú nyitva tartással dolgozunk, lehetőség van arra, hogy a műtét után órákig megfigyelés alatt tartsuk az állatot.
- Annak érdekében, hogy az állat ne tegyen kárt a műtéti területben, a hagyományos „gallér” mellett „műtét utáni ruhát” is kínálunk a probléma megoldására, amennyiben így is biztonságosan lehet védeni a területet.
- A műtét utáni napon kontrollvizsgálatot végzünk, ellenőrizzük a műtéti sebet és az állat általános állapotát.
8.) Varratszedés
Az 5. napon és a varratszedéskor újra alaposan átvizsgáljuk az állatot.
Vidéki ismerősöm nem csinált ilyen precíz munkát az ivartalanításból. Fogta a kandúrját és minden érzéstelenítés nélkül kivágta neki. El tudom képzelni mit szenvedhetett szegény cica. Érdekes módon elfelejtette az egészet és nagyon kedves a gazdájához.
Kedves Lajos!
Valóban megrázó elképzelni, mit élhetett át az állat. Azonban az ilyen cselekedet nem csak visszatetsző, hanem jogszabályellenes is. Az alábbiakban idézem a magyar Állatvédelmi törvény ide vonatkozó részét:
“Az állaton fájdalommal vagy károsodással járó beavatkozást – az állat érdekében szükséges azonnali beavatkozások kivételével – kizárólag szakirányú végzettséggel, illetve az állattartók körében szokásos beavatkozás esetében csak gyakorlattal rendelkező személy végezhet.
Beavatkozás érzéstelenítés nélkül csak akkor végezhető, ha az érzéstelenítés, illetőleg az ehhez szükséges rögzítés legalább akkora fájdalommal járna mint a beavatkozás.”
Dr. Paulina Anna
Jó napot!
Nekünk van egy csivava keverék szuka kutyánk és szeretnénk ivartalanítani. Zalaegerszegen lakunk s szeretném megkérdezni hogy hol van a rendelö és mennyibe kerül a mütét?
Kedves gazdi!
Ahogy főoldalunk is olvashatja, rendelőnk Budakeszin található. Az árlista menüpont alatt pedig megtalálja az árakat.
Üdvözlettel:
dr. Paulina Anna