Macska, kutya táplálékallergia
A macska, kutya táplálékallergia meghatározása
A macska, kutya allergia hasonlóan gyakran fordulnak elő, mint embereknél, eléri a 10%-ot. Ez az arány ráadásul növekedni látszik. A két talán legfontosabb allergiás betegség a táplálékallergia (eleségallergia) és a belégzési allergia vagy más néven atópia. Mivel a két kórkép azonos fajtákban, hasonló életkorban fordul elő és szinte azonos tüneteket okoz, elkülönítésük nem könnyű feladat.Az allergiák 10-25%-át képezi. A táplálékallergia az immunrendszer kórosan fokozott válasza bizonyos táplálék-összetevőkre. Ezek a kutatási eredmények szerint a következők:
Kutya táplálékallergia:
- csirkehús
- marhahús
- tej és tejtermékek
- tojás, szója
ritkábban:
- sertéshús
- bárányhús
- pulykahús
- nyúlhús
- kukorica, egyéb gabonák és halhús
Macska táplálékallergia:
- hal
- tejtermékek
- marhahús
- csirkehús
Ebből a felsorolásból is kiderül, hogy számos különböző fehérjére jöhet létre táplálékallergia kedvenceinknél. Tehát a mindennapokban gyakran használt ,,kutya csirkeallergia” nem helyes kifejezés. Félrevezető, hiszen a csirkehúson kívül számos egyéb potenciális allergén létezik.
A táplálékallergia előfordulása:
A betegség hím és nőstény állatok között azonos arányban fordul elő. Kutyákban az első tünetek általában ½ -1 éves kor között jelennek meg, de akár 4 hónapos és 14 éves kor között is jelentkezhetnek. Macskában 6 hónapos és 12 éves kor között is leírták.
A leggyakrabban golden és labrador retriever, West Highland white, Shar Pei, boxer, bulldog, magyar vizsla, collie, schnautzer, tacskó, dalmata, német juhászkutya és spániel fajtákban fordul elő.
A táplálékallergia tünetei
Kutya:
- Legjellegzetesebb tünet az erőteljes viszketésérzet és állandó vakarózás, ami egész éven át tart (aszezonális). A vakarózás és a következményesen megjelenő bőrtünetek legjellemzőbb előfordulási helyei: lábvégek, ujjak közötti terület, pofa, hónalj és lágyéktájék. A táplálékallergia esetén létrejövő leggyakoribb bőrtünetek: kezdetben a bőr kipirosodása, makula (folt), papula (göböcske) megjelenése, később a másodlagos bakteriális illetve gombás fertőződés miatt bőrgennyesedés (pyoderma) illetve a faggyúmirigyek váladékának túltermelődése (seborrhea) fordulhat elő, amely utóbbi a bőrnek jellegzetes avas szagot kölcsönöz. Gennyes bőrgyulladás esetén gyakori bőrtünet a pusztula (gennyes hólyagocska), esetleg epidermális collarette. Az állandó vakarás, nyaldosás miatt a szőr sokszor kihullik, szőrhiány (alopécia) jön létre vagy vörösesre színeződik (hiperpigmentáció).
- Nagyon gyakran egy- vagy kétoldali fülgyulladás kíséri a bőrtüneteket, de sok esetben az újra és újra visszatérő fülgyulladás az egyedüli, ami felkelti a gyanút a betegségre. Táplálékallergia esetén tehát mindig alapos fülészeti kivizsgálás szükséges.
- Ezen kívül az esetek 10-30%-ában gyomor-bélrendszeri tünetek is előfordulhatnak. Ezek hányás, hasmenés, felfúvódás, hasi fájdalom lehetnek.
Macska:
A macska táplálékallergia nagyon eltérő formákban mutatkozik a kutyákétól. Ráadásul a macskák között is igen eltérő megjelenési formák léteznek, ezek a következők:
- Erős viszketés mindenütt vagy csak a feji, nyaki részen
- testszerte kis pörkösödő csomók képződése, az ún. miliáris dermatitisz kialakulása
- szőrhullás és nedvedző bőrgyulladás
- ún. eozinofil granulóma komplex betegség kialakulása, amelyben körülírt szőrtelen, kiemelkedő bőrterületek jönnek létre a combokon, felső ajkakon stb.
- az ún. szimmetrikus alopécia esetén a bőr kipirosodása, traumája nélkül a combok belsején, hason alakul ki szőrhiány
A táplálékallergia kimutatása és kezelése
A táplálékallergia kimutatására és kezelésére jelenleg csak az élethosszig tartó diétás táplálás nyújt megoldást. A hipoallergén diéta módjáról részletesen olvashat az allergiás bőrbetegségek diagnosztikája menüpont alatt.
Mivel ez jelentős terhet ró az állat tulajdonosára, az allergiás betegségben szenvedő állatok tenyésztése etikátlan és jogszabályellenes.
Enyhíthetik a bőrtüneteket az atópiánál felsorolt külső kezelési módszerek is.
Összeállította: dr. Paulina Anna
Bőrgyógyászati betegségek
- Macska, kutya táplálékallergia
- Macska, kutya belégzési allergia (atópia)
- Macska, kutya allergia – diagnosztika
- Pyotraumás dermatitisz (Hot spot)
- Kutya pajzsmirigy-elégtelenség
- Pajzsmirigy-túlműködés macskákban
- Kutya Cushing-kór
- Szőrtüszőatkásság – Demodikózis (Demodex)
- Rühösség – Scabies
- Autoimmun bőrbetegségek
- Macskák eozinofil granulóma komplex betegsége
- Macskák szimmetrikus alopécia betegsége
- Macskák miliáris dermatitisze