Mit kell tudni a kutyák és macskák hasnyálmirigy gyulladásáról? – A karácsonyi és szilveszteri fogások házi kedvenceinknek is okozhatnak problémát –
Az ünnepi időszakban számos dolog miatt „veszélyeztetettek” kedvenceink, az egyik ilyen jellemző megbetegedés a hasnyálmirigy gyulladás (pancreatitis). Ugyanis ez a probléma különböző zsíros ételek etetése után gyakrabban jelentkezik.
A hasnyálmirigy a patkósbél mellett található lebenyes szerv, mely egyrészt az inzulin termelésért (így a szénhidrátok anyagcseréjéért), másrészt az emésztő enzimek termeléséért felelős szerv.
A hasnyálmirigy gyulladás (pancreatitis) mind kutyákban, mind macskákban a gyakoribb belgyógyászati betegségek közé tartozik.
A betegség összetett oktanú, azaz több különféle tényező hajlamosíthat rá, mint például az elhízás, a cukorbetegség, a magas vér kalciumszint, hasi trauma. A leggyakoribb kiváltó tényező azonban a zsíros vagy csontos eleség etetése. Ezért is nagyon fontos figyelni arra, hogy ha főzünk az állatnak vagy egy kis maradékkal alkalmanként kedveskedünk neki, akkor az adott eleség ne legyen semmiképp nagyon zsíros (pl. kacsabőr, zsíros sertés hús), mert ez előidézheti a hasnyálmirigy gyulladást.
A hasnyálmirigy gyulladás (pancreatitis) tünetei:
- kutya: hirtelen fellépő intenzív hányás, erős hasi fájdalom, étvágytalanság, gyengeség, esetenként enyhébb hasmenés
- macska: hullámzó bágyadtság, étvágytalanság, lehet láz vagy sárgaság, (hasi fájdalom csak az esetek 25%-ában tetten érhető)
Ezek alapján látható, hogy míg kutyákban tünetgazdagabb a betegség, addig macskákban csak bágyadtság és étvágytalanság figyelhető meg, így sokszor nehezebb eljutni a diagnózishoz.
A hasnyálmirigy gyulladás (pancreatitis) diagnózisa nem egyszerű feladat. Az ilyen tüneteket mutató állatoknál minden esetben részletes vérvizsgálat javasolható. Amennyiben ebben magas fehérvérsejt szám, gyulladásos fehérje szám (=CRP), valamint emelkedett ún. „amiláz” és „lipáz” érték mérhető, a hasnyálmirigy gyulladás gyanú felmerül. Biztos diagnózis vagy hasi ultrahang, vagy egy speciális vérteszt, az ún. „pancreas specifikus lipáz” (cPli, fPli) segítségével állítható fel. Amennyiben a hasi ultrahang vizsgálattal is látható a hasnyálmirigyek megnagyobbodása, szerkezeti elváltozása, a diagnózis biztosnak vehető. Azonban ha nem látható az ultrahangon eltérés, ez még nem zárja ki a hasnyálmirigy-gyulladás lehetőségét.
Továbbá hasi ultrahang a máj állapotának vizsgálatára is javasolt, valamint azért, mert kutyák esetében gyakran társul a problémához hashártya-gyulladás, mely hasi folyadékgyülem megjelenését eredményezheti, ami súlyos, akár életveszélyes állapotot is eredményezhet.
A hasnyálmirigy gyulladás (pancreatitis) szinte minden esetben steril gyulladás eredménye, vagyis kórokozók, baktériumok nincsenek jelen a hasnyálmirigyben, így nem igényel a probléma antibiotikum kezelést. A kezelés valójában tüneti: a legfontosabb a folyamatos infúzióterápia (4-5 napon keresztül), a tartós fájdalomcsillapítás (még a fájdalmat nem mutató macskáknál is!) és speciális, alacsony zsírtartalmú diétás táplálás.
A beteg állatok általában 1 hét alatt tünetmentessé válnak és gyógyulnak, amennyiben időben kerül diagnosztizálásra a betegség. Azonban előrehaladott esetekben súlyos és akár életveszélyes állapot alakulhat ki.