Macska, kutya bőrbetegség – A bőrgyógyászati kivizsgálás menete
A kórelőzmény (anamnézis) fontossága
Kutya bőrbetegség esetén igen fontos a részletes kórelőzmény felvétele. A korábban elvégzett kezelések eredményeit is figyelembe kell venni, ezért célszerű minden korábbi leletet és kezelési lapot a rendelésre elhozni. Fontos tisztázni az állat szűkebb, tágabb tartási helyét, táplálásának módját, a környezetében tartott állatok adatait és számos egyéb kérdést.
Fizikális vizsgálat
A kórelőzményi adatok felvétele után végezhető el az állat fizikális vizsgálata. Minden esetben el kell végezni a teljes testfelület, a fülek, a nyálkahártyák, ujjközök és a karmok, valamint a perianalis mirigyek („bűzmirigyek”) vizsgálatát is, hiszen minden apró elváltozás többlet információt adhat.
A bőrtünetek megítélését elősegíti, ha fürdetés, helyi kezelés elvégzése nélkül hozzák el az állatot vizsgálatra, mert akkor az elváltozások eredeti állapotukban látszanak.
Kiegészítő vizsgálatok
Kézi eszközöket igénylő vizsgálatok
Wood-lámpa segítségével vizsgálva a bőrelváltozásokat, szerencsés esetben bizonyos bőrgomba-fajok jelenlétének gyanúját állapíthatjuk meg. Speciális fésű segítségével a lehullott anyagot (pl.: bolhaürülék) vizsgáljuk. Bizonyos parazitákat (pl.: ragadozó-atkák) ragasztószalag alkalmazásával könnyebben megtalálhatunk.
Bőrkaparék-vétel
A bőrkaparék-vétel során a bőrfelszínt szikepengével felületesen és mélyen megkapargatjuk. Az így nyert vizsgálati anyagot helyben mikroszkópos vizsgálatnak vethetjük alá. Bizonyos paraziták ezzel a módszerrel könnyen, gyorsan kimutathatók, például a ragadozóatkák, tetvek. Más esetekben a parazita kimutathatósága nehezebb (Demodikózis vagy szőrtüszőatkásság) vagy nagyon kicsi rá az esély (rühösség). Bőrkaparék-vétel esetén ahhoz, hogy minél több információhoz jussunk, annál több (ált. 4-6) területről kell mintát vennünk. Az így nyert mintát baktérium- és gombatenyésztés céljából szaklaboratóriumba küldjük, ahol a kitenyészett kórokozók gyógyszer-érzékenységét is megvizsgálják.Trichoszkópia
Sok információt nyerhetünk egy-egy szőrszál mikroszkópos vizsgálatával (trichoszkópia) is, mert a különféle hormonális bőrbetegségek a szőrnövekedés folyamatát más és más pontot zavarják meg. Esetenként a szőrtüszők mellett szőrtüszőatkákat, szőrtetű tojásokat, gombaspórákat találhatunk.
Citológiai vizsgálat
A bőrbetegségek sok esetben fülgyulladással is járnak. Ezért a bőrbeteg kutya, macska esetén a fülészeti kivizsgálás kiemelten fontos. A fülváladék citológiai vizsgálata az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb vizsgálati módszer. Egy pálcás tampon segítségével fülváladékot nyerünk és tárgylemezre kenve mikroszkóp alatt megfelelő festéssel lehet mikroszkóppal megvizsgálni.
Bőrbiopszia-vétel
A bőrbetegségek kórhatározásában talán a legtöbb információt az úgynevezett bőrbiopszia-vétel segítségével nyerhetjük. Bőrbiopszia-vétel során több helyen, az elváltozást mutató területen kimetszést végzünk. A kimetszett bőrterületeket szövettani vizsgálatra szaklaboratóriumba küldjük. Macska, kutya allergia esetén gyakran nagyon informatív, autoimmun betegségek esetén elengedhetetlen a bőrbiopszia-vizsgálat.
Vérvizsgálat és terheléses vértesztek
A bőrgyógyászati kivizsgálás része lehet a vérvizsgálat is. A vérkép és általános vérvizsgálat átfogó képet ad az esetleges háttérbetegségekről. Hormonális betegségek (pl.: kutyák pajzsmirigy-elégtelensége, macskák pajzsmirigy-túlműködése vagy Cushing-kór) gyakran járnak bőrtünetekkel, diagnosztizálásukhoz sokszor terheléses vértesztek szükségesek. Terheléses teszt esetén egy napon belül többszöri vérvétel szükséges.
Bizonyos paraziták (pl.: kutya rühatka) jelenléte vagy belégzési allergia esetén az egyes allergénekre való esetleges áthangolódás is vérteszttel igazolható.
A komplex vizsgálati protokoll (bűzmirigy-tisztítás, bőrkaparék-vétel, fülváladék-vétel, vérvétel stb…) bizonyos egyedek számára komoly stressztényezőt jelent. Ilyen esetben az állatot kíméletes és biztonságos módon elbódíthatjuk. A bőrbiopszia-vétel általában altatásban történik.
Diagnózis és differenciál diagnózis
A kórelőzmény, a fizikális és kiegészítő vizsgálatok eredményei alapján állíthatók fel a lehetséges diagnózisok (differenciál-diagnózis) vagy a végső diagnózis. Ez alapján írható elő a kezelési terv. Mivel a bőrbetegségek kezelése általában hosszas együttműködést igényel, nagy jelentősége van a kontrollvizsgálatoknak, amelyek során a tulajdonos segítségével nyomon követhetjük az állat állapotának változását és amennyiben szükséges, változtatásokat tehetünk.
A teljes kivizsgálás időigényes volta miatt előzetes bejelentkezés szükséges.
Összeállította: dr. Paulina Anna
Témák:
Címkék:
Keresés a honlapon:
Ajánlott bejegyzések:
“Fejtörő” vérfogyottság macskában

Műtét utáni sebvédelem – ruha kutyák és macskák részére

Hasznos tanácsok: kutya és macska fogápolás
