Allergén-specifikus immunterápia (ASIT) vagy hiposzenzibilizálás
Az allergén-specifikus immunterápia jelenleg a legkorszerűbb kezelési mód kutyák atópiája esetén.
Az immunterápia lényege, hogy azokat az allergéneket, amelyekre a vérteszt alapján az állat túlérzékenynek bizonyult, hosszú időn keresztül, egyre nagyobb mennyiségben adagoljuk az állatnak, és így az immunrendszer egyre fokozódó válasza lassan kimerülhet. Ez nem azt jelenti, hogy általánosan gyengítenénk meg az immunrendszert, éppen az az előnye, hogy csak az adott allergénnel szemben alakítunk ki egy „ellenérzékenyítést” (hiposzenzibilizálás, deszenzibilizálás).
A módszer előnye, hogy hosszú távon mellékhatás-mentes és ez az egyedüli ma ismert lehetőség, ami valódi gyógyulásra adhat esélyt. Hátránya, hogy csak 70-80 %-ban hatásos és költséges (45.000-60.000 Ft az első félévben, kb. 40.000-60.000 Ft/ 6 hó a későbbiekben). A módszer működési elvéből adódóan csak lassan, fokozatosan hozhat eredményt, általában csak 3-6 hónap elteltével jelentkezik javulás. Az, hogy a módszer hatékony-e, csak 1 év elteltével dönthető el biztosan. Kezdetben a tünetek erősödése tapasztalható, emiatt sokszor az első 3 hónapban kis dózisú szteroid vagy antihisztamin típusú gyógyszerre lehet szükség átmenetileg.
Az allergéneket tartalmazó oldatot bőr alá adott injekcióként juttatjuk a szervezetbe. Számos protokoll létezik, az általunk leggyakrabban használt esetén az első hónapokban hetente, majd 2 illetve 4 hetente alkalmazzuk. Az injekciós kezelés szabályszerűen élethosszig folytatandó, de a gyakorlati tapasztalatok szerint sok esetben 2-3 évi kezelés után meg lehet próbálni az elhagyást. Az injekciók beadásakor igen ritkán jelentkeznek mellékhatások (enyhe viszketés, gyulladás a beadás helyén, esetleg testszerte). Fontos tudni, hogy az allergén-specifikus immunterápia alkalmazása 10 éves kor alatt, és minimum 3-4 hónapja fennálló panasznál a legoptimálisabb.
Aktuális:
2018. május elsejei hosszú hétvége nyitvatartás

Macska, kutya fülatkásság

Szilveszteri nyugtalanság kutyáknál – Mit tehetünk ellene?

Mit kell tudni a kutyák és macskák hasnyálmirigy gyulladásáról? – A karácsonyi és szilveszteri fogások házi kedvenceinknek is okozhatnak problémát –
