Kanok ivartalanítással megelőzhető betegségei
Kan ivartalanítás – betegségmegelőzés
Az alábbiakban a leggyakoribb, nem ivartalanított kan kutyákban előforduló kórképek leírása olvasható. Ivartalanítással ezek a betegségek megelőzhetők!
• Heredaganatok
A kanok leggyakoribb daganatai. Főleg idősebb állatokban fordul elő, 7 év felett jelentősen nő a gyakoriság. Különösen hajlamos fajta a boxer. A daganatok kártétele különféle lehet. Termelhetnek nemi hormonokat, sokszor ezek a női nemi hormonokkal azonos hatásúak és a kan kutya szervezetét átalakítják. A szövetszaporulat helyi növekedése komoly diszkomfortot okozhat az állatnak. Esetenként áttétképződés is előfordul.
Nagyon fontos megemlíteni, hogy egyes egyedeknél a herék kölyökkorban nem szállnak le, hanem a hasüregben maradnak, amelyet rejtettheréjűségnek nevezünk. Ilyenkor a herék daganatos elváltozásának esélye 13-14-szeresére nő! Ilyen esetben az állat ivartalanítása különösen fontos!
• Jóindulatú prosztata megnagyobbodás
A prosztata jóindulatú (nem daganatos jellegű) megnagyobbodása a nem ivartalanított kan kutyákban, 5 éves kor felett 60%-ban, 9 éves kor felett 95%-ban előfordul. Az esetek egy részében tüneteket okozhat. A prosztata megnagyobbodása hím nemi hormon függő és számos további elváltozás (prosztatagyulladás, prosztata ciszta stb.) kiinduló pontja lehet. A megnagyobodott mirigy nyomást gyakorol a környező szervekre. Leggyakoribb tünetek a vércsepegtetés a húgycsőből, amely lehet a vizeléstől független, nehezített vizelet- és bélsárürítés, súlyos esetben az ágyéktájék fájdalmassága. Mivel az elváltozás hormonfüggő, a végleges megoldást az ivartalanítás jelenti.
• Gátsérv
A gátsérv főleg kan kutyákban fordul elő 7-9 éves kor után, hajlamos fajták a boxer, a boston terrier, a pekingi palotakutya, a collie és a tacskó. A tulajdonos számára észrevehető tünet a végbélnyílás mellett vagy alatt látható duzzanat illetve a nehezített bélsárürítés. A betegség lényege a medencei izomzat („gát”) meggyengülése és szétválása. A sérvbe különböző medencei szervek eshetnek elő, mint a húgyhólyag vagy a prosztata. A kialakulás pontos oka ismeretlen, hajlamosító tényezők a székrekedés, a prosztata megnagyobbodás és a gátizomzat veleszületett gyengesége, amely bizonyítottan hím nemi hormonhatás alatt áll. Az elváltozást mindenképp műteni kell és egyidejűleg a herélést is el kell végezni. Ennek oka, hogy csak a helyi műtéttel a kiújulás valószínűsége 2,7-szer magasabb, mintha egyidejűleg az ivartalanítás is megtörténik.
• Perianalis (= végbél körüli) adenoma (mirigyhám daganat)
A perianalis (= végbél körüli) területen a módosult faggyúmirigyekből kiinduló daganat szinte kizárólag nem ivartalanított, kan kutyákban fordul elő. Kanokban 10-szer gyakoribb, mint szukákban, kialakulása hím nemi hormon (tesztoszteron) függő. Hajlamos fajták a spánielek, a beagle, a tacskó, a foxterrier, az alaszkai malamut, a husky, a szamojéd. A daganat általában a végbélnyílás körül előforduló több, jól körülhatárolt, lebenyezett vagy karfiolszerű képletként jelenik meg, amely gyakran kifekélyesedik. Orvoslása a daganatok műtéti eltávolításával és egyidejűleg heréléssel történhet.
Összeállította: dr. Paulina Anna
Témák:
Címkék:
Keresés a honlapon:
Ajánlott bejegyzések:
Tudnivalók a kutya ízületgyulladásáról (osteoarthritis)

Új, gyógynövény készítmények a Klapkában

Macska, kutya fülatkásság

Karácsonyi veszélyek
